Informācija pacientam par priekšdziedzera (prostatas) biopsiju

Sakarā ar aizdomām par priekšdziedzera onkoloģisku saslimšanu, diagnozes uzstādīšanai ir nepieciešama prostatas biopsija. Tas ir priekšdziedzera ultraskaņas izmeklējums, ko veic caur taisno zarnu ar speciālu, šim izmeklējumam paredzētu zondi, ar sekojošu audu paraugu paņemšanu ar adatu šāvienu veidā, ko tālāk nosūta histoloģiskai izmeklēšanai.

Pirms procedūras ir nepieciešama sagatavošanās. Precīzi ievērojot rekomendācijas, samazinās iespējamo komplikāciju risks.

Rekomendācijas un ieteikumi pirms priekšdziedzera biopsijas:

  1. Vismaz 5 dienas pirms procedūras nelietot nekādus asins šķīdinošus preparātus – ASPIRIN, PLAVIX, TROMBO ASS, HJERTEMAGNIL, ORFARIN VAI VARFARIN (ja tādas tika nozīmētas kādu citu slimību dēļ).
  2. 3 dienas pirms biopsijas pārtrauciet pretiekaisuma līdzekļu lietošanu: ibuprofena, fenilbutazona, indometacīna, diklifenaka.
  3. Atsākt lietot augstāk minētos preparātus varēsiet 2-3 dienas pēc procedūras, ja nenovēros komplikācijas.
  4. Dienu pirms procedūras, izmeklējuma dienā un 3 turpmākās dienas obligāti jālieto antibakteriālā terapija ar Ciprofloxacini 500 mg tabletes, pa 1 tabletei no rīta un vakarā pēc ēšanas.
  5. Procedūras dienas rītā jāveic attīroša klizma ar Microlax (bezrecepšu medikaments). Iztukšota taisnā zarna uzlabos priekšdziedzera vizualizāciju biopsijas veikšanas laikā.
  6. Procedūras dienas rītā var ēst vieglas brokastis, pēc tam dienas laikā drīkst lietot tikai šķidrumus.
  7. Vēlams, lai urīnpūslis pirms izmeklējuma nebūtu pilnībā iztukšots.
  8. Atlikušo dienas daļu pēc procedūrās jāpavada mierīgi, bez palielinātās fiziskās aktivitātes. Nākamajā dienā var atgriezties pie ierastā dienas ritma. Kamēr lietojat antibakteriālās terapijas kurus, nelietojiet alkoholu. Dzimumattiecības iespējamas 3 dienas pēc procedūras.

Procedūras iespējamie sarežģījumi:

  1. Asins izdalīšanās no urīnceļiem vai asins piejaukums urīnam (parasti neprasa speciālu ārstēšanu, pāriet 1-2 dienu laikā).
  2. Asins izdalīšanās ar ejakulātu (nav dzīvību apdraudoša, bet var turpināties arī ilgstoši).
  3. Asiņošana no taisnās zarnas sastopama bieži, taču tikai 0,2-1% gadījumu prasa neatliekamu ķirurģisku iejaukšanos.
  4. Paaugstināta t0 ar drebuļiem > 380 sastopama 1-2% gadījumu un šajos gadījumos nepieciešama papildus antibiotiku lietošana.
  5. Urinācijas traucējumi, līdz pat urīna aizturei sastopami reti.

Gadījumā, ja Jums pēc procedūras ir nozīmīga asiņošana no taisnās zarnas vai liela t0 ar drebuļiem virs 380, vai ir urīna aizture (nevar patstāvīgi nolaist urīnu) ir jāmeklē dežūrārsta palīdzība tuvākās slimnīcas uzņemšanas nodaļā.

Biopsijas izmeklējuma slēdziens:

Histoloģiskā izmeklējuma slēdzienu pēc biopsijas var saņemt 14 dienas pēc biopsijas. Uzzināt par biopsija rezultātiem Jūs varat, sazinoties ar savu ārstu vai atkārtotas vizītes laikā.

 

Pēc histoloģiskās izmeklēšanas rezultātu saņemšanas, tiks nozīmēta nepieciešamā terapijai. Dažos gadījumos, pēc kāda laika ir nepieciešama atkārtota biopsija.