Izvairīties no erektīlās disfunkcijas

Erektīlā disfunkcija ir nopietna, dzīves kvalitāti ietekmējoša veselības problēma, kas pārsvarā skar vīriešus pēc 50 gadu vecuma, taču nereti sastopama arī jaunākiem vīriešiem.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas uroloģijas klīnikas vaditājs, RSU asociētais profesors Vilnis Lietuvietis skaidro, kā vīrieša dzīvi ietekmē erektīlā disfunkcija, kā to ārstēt un kāda ir tās profilakse.

– Cik izplatīta ir erektīlā disfunkcija Latvijā?

– Mēs zinām, ka erektīlā disfunkcija skar aptuveni 17–18 procentus Latvijas vīriešu. Protams, izplatība katrā vecuma grupā atšķiras, un, vīrietim novecojot, tā kļūst par aktuālāku problēmu. Tajā pašā laikā nekas nav absolūts: erektīlās disfunkcijas jautājumi var būt aktuāli 20–30 gadus vecu vīriešu vidū, bet var būt arī tādi vīrieši, kurus 60 gadu vecumā šī problēma neskar. Šie vecākie kungi ir aktīvi, sportiski un pie ārsta negriežas, jo viņiem tādu problēmu nav.

– Kāpēc vēl attīstās erektīlā disfunkcija, neskaitot vīrieša organisma novecošanos?

– Biežākais erektīlās disfunkcijas parādīšanās vecums ir pēc 50 gadiem, kad notiek izmaiņas sirds asinsvadu sistēmā. Dzimumorgānos vīrietim ir sīku asinsvadu tīkls, kurus izklāj speciālas asinsvadu šūnas – endotēlijs. Parasti problēmas sākas tad, ja kungs savas dzīves laikā asinsvadus ir pastiprināti bojājis. Tā var būt smēķēšana, alkoholisms, cukura diabēts, nepareiza medikamentu lietošana vai kāds cits iemesls. Tad arī šis jautājums biežāk manifestējas.

– Ko vīrietim iesākt, ja parādās pirmās erektīlās disfunkcijas pazīmes?

– Vīrietim ir jāsaprot, ka viņam vairs nav 20 gadi un pats no sevis nekas nepāries. Daba viņam dod zīmes par to, ka kaut kas nav kārtībā, un šīs zīmes parasti norāda uz problēmām ar asinsvadiem. Tos vajadzētu pārbaudīt.

Erekcijas traucējumi var būt dažādu slimību simptoms, līdzīgi kā klepus. Klepus var būt bronhīta, aizsmakuma, plaušu vēža, plaušu karsoņa, tuberkulozes un citu slimību gadījumā. Erekcijas traucējumi visbiežāk norāda uz asinsvadu problēmām, bet tikpat labi tie var būt audzēju ierosināti, neiroloģiski vai saistīti ar muguras smadzeņu slimībām. Taču viens ir pilnīgi skaidrs – ir nepieciešams pārbaudīt veselību. Svarīgi ir nekrist panikā. Cilvēka pirmā reakcija uz kaut kādiem veselības traucējumu simptomiem bieži vien ir panika, jo nezināmais mūs biedē. Šeit vietā ir sakāmvārds par to, ka rūgtā patiesība ir labāka par saldajiem meliem. Tikai uzzinot patieso problēmu, mēs varam ar to cīnīties un novērst. Samērā vienkārša diagnostika var atklāt ļoti nopietnu saslimšanu, tāpat, lietojot visparastākās asinsspiedienu normalizējošas zāles, funkcija var atgriezties, un cilvēks var atkal būt mierīgs. Vismuļķīgākais ir slēpties un par savu problēmu nerunāt atklāti.

– Vai vīrieši pie urologiem ierodas pietiekami zinoši par savu problēmu?

– Vīrieši kļūst izglītotāki, vairāk uzdrošinās par to jautāt un mazāk slēpjas.

– Vai ir kāda konkrēta pacientu grupa, kas ir līdzestīgāka tām rekomendācijām, ko viņiem sniedz ģimenes ārsts, urologs vai kardiologs?

– Mēs pacientus nedalām. Protams, ir pacienti, kuri prot atrast informāciju, un pie mums ierodas ar vārdiem, ka internetā ir ieguvuši ziņas par viņus interesējošo problēmu. Domājot par veselību, ir jāuzdod jautājums: kāda ir cilvēka vērtību skala? Ir vīrieši, kuriem lielāka vērtība ir viņu automašīna, un ir tādi, kam svarīgāka ir viņu veselība. Galu galā, kura no šīm vajadzībām ir primāra? Mēs ikdienā redzam, ka pēdējos 20 gadus auto ir bijusi ļoti liela vērtība, bet pašlaik vērtību skala mainās. Esmu lasījis, ka lietoto auto tirgus Latvijā kļūst lielāks, un iespējams tas nav saistīts tikai ar to, ka mēs esam trūcīgi vai mums ir zemi ienākumi. Varbūt vienkārši mainās vērtību sistēma, jo automobilis ir līdzeklis, ar kuru mēs pārvietojamies no punkta A uz punktu B, kamēr prioritāte ir ieguldījumi mūsu veselībā.  Manuprāt tieši jaunieši šodien vispirms domā par to, kā uzturēt savu veselīibu un tikai tad skatās uz citiem tēriņiem.

– Erekcijas traucējumi skar vīrieša privāto dzīvi, un viņi par to runā nelabprāt. Kādas metodes izmanto urologs, lai iemantotu sava pacienta uzticību? Urologam savā ziņā ir jābūt arī psihologam, lai viņš varētu pārliecināt vīrieti par to, ka spēs viņam palīdzēt.

– Es piekrītu par psiholoģijas aspektu. Kad es mācījos par ārstu, psiholoģiju kā atsevišķu priekšmetu nemācīja, un ārsti paši daļēji apguva psihologa iemaņas. Protams, arī ikdienas darbs, sarunas ar pacientiem ļāva iegūt pieredzi, kas palīdzēja kļūt par labākiem psihologiem un iemācīties nedaudz «redzēt cauri» savam pacientam. Jaunajiem ārstiem šīs zināšanas vēl ir jāiegūst, kamēr vecākie kolēģi un ārsti spēka gados ar tām jau ir apbruņoti. Varbūt tieši tāpēc viņi bauda lielāku pacientu uzticību. Pacienti meklē ārstus, kuriem ir vārds, autoritāte, dzīves pieredze. Jaunieši varbūt nespēj uzdot pareizos jautājumus pareizajā brīdī, un gados vecāki vīrieši diezin vai jautās pēc padoma ārstam, kuram nesen ir palikuši 30. Tāda ir vīriešu psiholoģija. Vai es tiešām varu ko jautāt šim jaunietim? Vai viņš tiešām ir tik daudz gudrāks par mani? Jauniešiem mūsdienās māca psiholoģiju, bet labākā skola tomēr ir saskarsme ar pacientu. Mūsu uzdevums ir palīdzēt jaunajiem ārstiem šajā procesā. Tāpēc mūsu klīnikā ārstiem – rezidentiem vismaz vienu reizi apmācības prosesa laikā ir jādodas apmaiņas programmās uz ārzemju klīnikām, lai tur iegūtās zināšanas pārvestu mājās.

– Kādas šodien ir erektīlās disfunkcijas ārstēšanas iespējas? Vai ķirurģiska iejaukšanās notiek tikai tajā brīdī, kad medikamenti vairs nespēj palīdzēt, tāpat kā tas ir prostatas palielināšanās gadījumā?

– Padomju Savienībā bija teiciens, ka profilakse ir mūsu medicīnas stūrakmens. Abstrahējoties no vārdu salikuma Padomju Savienība, profilakse un preventīvie pasākumi ir vieni no galvenajiem faktoriem, lai novērstu problēmas nākotnē. Kā piemēru varu minēt sāls samazināšanu uzturā. Somijā veiktā pētījumā tika konstatēts, ka, samazinot sāls daudzumu uzturā, tiek samazināts hipertensijas risks. Šajā sakarā gribu uzsvērt, ka mūsu uzturs un dzīvesveids ir viens no faktoriem, kas nosaka mūsu dzīves kvalitāti un mūža ilgumu. Runājot par metodēm, kuras palīdzēs tikt galā ar jau esošu problēmu, pirmie noteikti ir medikamenti. Medikamentozajā ārstēšanā ir notikusi revolūcija. Vīrieši tūkstošiem gadu ir meklējuši zāles, kas padarītu viņus jaunākus. Jau 20 gadus mums ir pieejamas zāles, kuras novērš erektīlo disfunkciju, uztur vīriešos dzīvesprieku un interesi par apkārt notiekošo arī novecojot. Līdzās jaunākajiem medikamentiem, ir zināmi arī vecāki preparāti, kas tiek injicēti dzimumlocekļa audos un izraisa erekciju. Šīs zāles ir aktuālas pacientiem, kuriem ir veiktas radikālas ķirurģiskas prostatas manipulācijas sakarā ar prostatas vēzi vai arī vīriešiem, kuriem ir bijušas muguras smadzeņu traumas. Ir vēl vairāki palīglīdzekļi – vakumsūkņi un dzimumlocekļa protēzes. Ja nav citu iespēju, tad dzimumlocekli ir iespējams protezēt. Mūsdienās ir pieejamas ļoti labas protēzes. Šī metode netiek izmantota bieži, bet pacienti, kam medikamenti nepalīdz, šis varētu būt viens no nedaudzajiem risinājumiem. Zināms, ka viens no erekcijas traucējumu iemesliem ir Peironi slimība. Tās rezultātā mainās dzimumlocekļa forma. Veidojas dzimumlocekļa rētaudi, kas veido izliekumus, un erekcija ir sāpīga. Tad ir nepieciešams izdarīt ķirurģiskas operācijas, lai atjaunotu dzimumlocekļa formu, to iztaisnotu un panāktu normālu erekciju.

– Vai erektīlās disfunkcijas ārstēšanā tiek iesaistīti arī citi speciālisti, ne tikai urologi?

– Mēs ļoti cieši sadarbojamies ar kardiologiem un meklējam individuālu pieeju pacientu ārstēšanai. Mēs slimību ārstēšanu vēlamies padarīt multidisciplināru. Netiek ārstēta tikai viena konkrēta slimība, bet pacients kopumā. Sadarbība ar kardiologiem tiešām ir bijusi ļoti veiksmīga. Pētījumi pierāda, ka vīrietim, parādoties erekcijas traucējumiem, būtiski pieaug iespēja saskarties ar infarktu nākamo trīs gadu laikā. Ja vīrietim ir erektīlā disfunkcija, viņam būtu jāapmeklē ne tikai urologs, bet arī kardiologs. Jāpārbauda sava sirds asinsvadu sistēma, lai tādējādi samazinātu nopietnu sirdsdarbības problēmu risku.

– Šobrīd Latvijā ir pieejami vairāki medikamenti erektīlās disfunkcijas ārstēšana. Vai visi šie medikamenti ir vienādi?

– Lai arī tā ir viena medikamentu grupa, nevar teikt, ka tie visi ir vienādi. Līdzīgi kā asinsspiedienu normalizējošie medikamenti. Galvenā atšķirība ir to iedarbības ātrums un blaknes. Blaknes parasti ir viens no svarīgākajiem iemesliem, kāpēc pacients izvēlas vienu vai otru medikamentu. Ir būtiski, lai medikamenti paplašinātu asinsvadus dzimumorgānos, bet tie netiktu paplašināti acīs vai galvas smadzenēs. Līdz ar to pacientam nebūs krāsu redzes traucējumu, galvassāpju, jo dzimumdzīve ar sāpošu galvu diezin vai ir kas patīkams, lai kā mēs mīlētu savu otru pusīti. Katrai zāļu grupai ir savs sarežģījumu biežums. Līdz ar to mēs meklējam medikamentus, kuriem ir mazāk blakusparādību, bet arī pietiekami augsts ārstējošais efekts. Svarīga ir arī cena. Jaunie medikamenti sākotnēji ir dārgi, bet arvien vairāk attīstās tā saucamie ģenēriskie preparāti. Pateicoties tiem, cena zālēm krītas un tās kļūst sabiedrībai pieejamākas.

– Vai ir droši medikamentus erektīlās disfunkcijas ārstēšanai iegādāties internetā?

– Ir teiciens, kurā internets tiek salīdzināts ar lielu miskasti. Internetā mūsdienās var iegādāties daudz ko, bet, to darot, mums ir jābūt pārliecinātam par šīs preces izcelsmi, kvalitāti un lietošanas drošumu. Jābūt pārliecībai, ka, lietojot šīs zāles, mūsu veselība no tā tikai iegūs. Ja internetā iegādātie medikamenti sniedz šādu pārliecību, tad to var darīt. Pašlaik gan visi erekciju veicinošie preparāti ir recepšu medikamenti, un netiek pieļauta to tirdzniecība internetā. Ieviestie ierobežojumi noteikti nav izgudroti tāpat vien, bet gan tāpēc,  lai cilvēkiem būtu drošāk. Es iesaku pacientiem sekot zāļu iegādes nosacījumiem un pirkt tās aptiekā ar recepti.

Toms Zvirbulis

Autors