Tēva dienā ar "Pīļu skrējienu" vāks līdzekļus vīriešu bezmaksas veselības pārbaudēm reģionos

10. septembrī, atzīmējot Tēva dienu, Rīgas kanālā starp Nacionālās Operas tiltiņu un Brīvības pieminekli jau piekto gadu peldēs simtiem dzeltenu rotaļu pīlīšu, norisinoties ikgadējai labdarības akcijai "Pīļu skrējiens 2017", kas veltīta vīriešu veselības atbalstam. Tās laikā saziedotie līdzekļi tiks izmantoti, lai nodrošinātu bezmaksas urologa konsultācijas un veselības pārbaudes vīriešiem reģionos, kur šo speciālistu trūkst.

"Pīļu skrējienu" organizē vīriešu organizācijas "Round Table" Latvijas klubs sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Atbalsta fondu. Akcijas mērķis ir veicināt sabiedrības informētību par vīriešu veselības problēmām un to savlaicīgu atklāšanu. Arī šogad pasākumu ar savu klātbūtni pagodinās tā ikgadējais atbalstītājs un patrons – aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis.

"Viens no izplatītākajiem ļaundabīgajiem audzējiem vīriešiem ir priekšdziedzera jeb prostatas vēzis, ko diemžēl bieži atklāj novēloti. Katru gadu ielaista prostatas vēža dēļ dzīvību zaudē vairāki simti vīriešu. Augsti ir mirstības rādītāji arī no nieru, urīnpūšļa un sēklinieku audzējiem, kas kopā ar sirds un asinsvadu, kā arī citām slimībām noved pie tā, ka katru gadu vairāki tūkstoši sieviešu paliek vienas un ģimenes zaudē tēvus. Lielāko daļu no šiem vīriešiem varētu glābt, ja viņi savlaicīgi būtu vērsušies pie ārsta. Lai aicinātu vīriešus pievērst lielāku uzmanību savai veselībai un veicinātu onkoloģisku un citu slimību savlaicīgu atklāšanu, katru gadu tiek rīkots "Pīļu skrējiens" un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas urologi dodas uz reģioniem, kur ir grūtības ar urologa pieejamību, sniedzot palīdzību bez maksas," skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikas vadītājs asoc. prof. Vilnis Lietuvietis.

Katram, kurš 10. septembrī pulksten 12 ieradīsies uz "Pīļu skrējienu 2017" un ziedos 5 eiro reģionos dzīvojošo vīriešu veselības pārbaudēm, tiks piešķirts kārtas numurs, kas virsū vienai no dzeltenajām rotaļu pīlītēm. Pēc tam visas pīles vienlaikus tiks ielaistas Rīgas kanālā, kur tās, straumes nestas, uzsāks sacensības. Aptuveni 30 ātrāko pīlīšu īpašnieki iegūs dažādas atbalstītāju sarūpētas balvas, no kurām galvenā – velosipēds. Bet saziedotā nauda tiks izmantota, lai nodrošinātu Rīgas Austrumu slimnīcas urologu izbraucienus uz reģioniem. Ārsti vīriešiem reģionos sniegs savu palīdzību, nesaņemot par to samaksu. Labdarības akcijā saziedotie līdzekļi tiks izmantoti, lai segtu izdevumus par transportu, telpu un aparatūras īri, instrumentiem un materiāliem. 

"Pīļu skrējiens 2017" norisināsies no pulksten 12 līdz 15 un būs jautrs pasākums ar dažādām interesantām aktivitātēm gan pieaugušajiem, gan bērniem, kuru aicināts apmeklēt ikviens. Pasākumu vadīs TV "seja" Aivis Ceriņš, bet par patīkamu atmosfēru parūpēsies tādi populāri mūziķi kā Arstarulsmirus, Elza Rozentāle, grupa "My Radiant You" un jaunā māksliniece Patrisha. Pie dīdžeja pults saimniekos DJ Spinga, bet par bērnu aktivitātēm gādās aģentūra "Jogitas pasākumi" un Kašers ar "Trakajiem Putniem". Būs padomāts arī par gardām un interesantām uzkodām un atspirdzinošiem dzērieniem.

Par 2016. gada "Pīļu skrējienā" savāktajiem līdzekļiem uz bezmaksas konsultāciju un veselības pārbaudi pie urologa tika 103 vīrieši no četriem Latvijas novadiem – Cēsu, Rēzeknes, Jēkabpils un Dobeles. Nepieciešamības gadījumā vīriešiem bez maksas tika veikta arī ultrasonogrāfiska izmeklēšana. Pārbaužu laikā 38 pacientiem tika konstatēta labdabīga prostatas hiperplāzija jeb palielināšanās, 16 pacienti ar aizdomām par vēzi tika nosūtīti uz papildu izmeklējumiem, savukārt 30 pacientiem tika konstatētas citas uroloģiskas problēmas. Atlikušie 19 pacienti saņēma profilaktisku apskati, kuras laikā problēmas netika atrastas, taču vīrieši tika informēti par biežākajām uroloģiskajām slimībām viņu vecuma grupā un to simptomiem. 

Iespēja pieteikties uz bezmaksas konsultāciju pie urologa tika izziņota reģionālajos laikrakstos un radio, un jau labu laiku pirms noteiktā datuma pieraksts bija pilns. 

Rīgas Austrumu slimnīcas urologs Juris Jansons, kurš vīriešus pieņēma Cēsu klīnikā, stāsta: "Vīriešu interese par bezmaksas konsultācijām bija tiešām liela. Man bija liels prieks, ka varēju braukt tieši uz Cēsu novadu. Piestrādājot Cēsu klīnikā par dežūrķirurgu, esmu novērojis, ka Cēsis ir stipru vīru pilsēta un vienīgais, kas šos vīrus var nogāzt no kājām, ir slimība. Uz konsultācijām lielākoties bija ieradušies vīri gados, no kuriem liela daļa nekad nebija bijusi pie urologa. Līdz ar vecumu pieaug prostatas vēža un citu uroloģisku slimību risks. Vairākus vīriešus uz aizdomu pamata nosūtīju uz papildu izmeklējumiem, un daži jau sākuši ārstēšanos Rīgas Austrumu slimnīcā." 

Urologs Jānis Auziņš konsultēja vīriešus Rēzeknes veselības centrā. "Pats nāku no Rēzeknes novada un tur joprojām dzīvo mani vecāki, tāpēc man bija liels prieks aizbraukt uz turieni, satikt savus novadniekus un palīdzēt viņiem. Rēzeknē jau gadiem ir tikai viens urologs, kurš visus novada vīriešus nespēj apkalpot. Daudzi kungi arī nekādi nevar saņemties pie urologa aiziet, tāpēc iespēja tikt uz bezmaksas konsultāciju pie urologa, kurš speciāli atbraucis no Rīgas, daudziem bija lielisks pamudinājums to beidzot izdarīt. Daudziem tika atklāta labdabīga prostatas hiperplāzija, kas izraisa urinācijas traucējumus un šajā vecuma grupā ir ļoti izplatīta problēma. Pacienti bija priecīgi, ka pie viņiem atbraucis urologs, kurš beidzot pasaka, kāds iemesls ir sūdzībām un kā no tām atbrīvoties," stāsta Auziņš. 

Uroloģe Sanda Siliņa, kura devās uz Jēkabpils poliklīniku, stāsta: "Sniedzot bezmaksas konsultācijas vīriešiem Jēkabpilī, ne vien izdarīju labu darbu, bet arī guvu vērtīgu pieredzi. Bija tiešām interesanti nokļūt citā vidē, paskatīties, kādi pacienti tur nāk pie urologa. Sūdzību loks bija ļoti plašs. Patīkami pārsteidza tas, ka vairums pacientu nekautrējās un ļoti atklāti stāstīja par savām sūdzībām. Vidējais pacientu vecums bija 55–58 gadi, izplatītākā kaite – labdabīga prostatas palielināšanās."

Urologs Kļims Ļeoņenko pieņēma pacientus Dobeles slimnīcā. "Biju patīkami pārsteigts par labo sadarbību, kas izveidojās ar ģimenes ārstiem. Ļoti daudz pacientu uz bezmaksas konsultācijām atsūtīja tieši viņi. Turklāt šie pacienti bija ļoti labi sagatavoti konsultācijai, ieradās jau ar izmeklējumu rezultātiem, kas visu padarīja daudz vienkāršāku. Problēmas bija dažādas – aizdomas par vēzi, labdabīga prostatas palielināšanās, dažādi iekaisumi." 

"Pīļu skrējiens" ir labdarības akcija, kas jau vairāk nekā 20 gadus tiek rīkota dažādās pasaules valstīs, lai atraktīvā veidā pievērstu sabiedrības uzmanību vīriešu veselībai un vāktu ziedojumus tās veicināšanai. Arī Latvijā šī akcija jau kļuvusi par tradīciju.

Aija Lietiņa,

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas preses sekretāre

Avots: https://www.aslimnica.lv/lv/jaunumi/teva-diena-ar-pilu-skrejienu-vaks-li...

Sadarbībā ar

  • Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca
  • afonds
    Austrumu slimnīcas atbalsta fonds