Dzimumloceklis

Slimības un simptomi

Urinācijas traucējumi

Uretrītu (iekaisums urīnizvadkanālā) bieži izraisa iekaisums prostatā (prostatīts). Uretrīta gadījumā raksturīgas sāpes un dedzināšana urīnkanālā; ja tas kombinējas ar iekaisumu urīnpūslī (cistīts), pievienojas biežāka urinēšana. Nereti uretrītu izraisa seksuāli transmisīvās slimības (STS), piemēram, gonoreja, hlamīdiju infekcija, bet iemesls var būt arī parastās baktērijas.

Epispādija

Epispādija

Hipospādija

Hipospādija

Uretras sašaurināšanās (striktūras) iemesls parasti ir uretras pārslimoti iekaisumi vai traumas. Striktūra izraisa urīna strūklas pavājināšanos.

Iespējami arī iedzimti urīnkanāla attīstības traucējumi. Urīnkanāla ārējā atvere atveras uz dzimumlocekļa ķermeņa. Šeit var būt divi defekta veidi: pirmais - trūkst urīnkanāla mugurējās sienas; urīnkanāla ārējā atvere atvērsies penim mugurpusē - tā ir hipospādija (sk. att.); otrais - trūkst priekšējās sienas; atvere būs penim priekšējā virsmā - tā ir epispādija (sk. att.).

Fimoze

Fimoze

Priekšādiņai jābūt elastīgai un viegli jāpārvietojas pa dzimumlocekļa galviņu. Pārslimotas infekcijas dēļ priekšādiņa dažkārt veido rētu, tāpēc galviņu nav iespējams atsegt. Tā ir fimoze. Piedzimstot zēniem ir fizioloģiska fimoze, kura pāriet no 3 līdz 4 gadiem. Ja fimoze saglabājas pēc 5 gadu vecuma un izraisa iekaisumus, nepieciešama apgraizīšanas operācija (latīniski - circumcisio).

Parafimoze

Parafimoze

Parafimoze

Parafimozes tūska

Parafimozes tūska

Pretējo stāvokli, kad, priekšādiņu atvelkot, tā iesprūst un to nav iespējams pārvilkt pār dzimumlocekļa galviņu, sauc par parafimozi. Šāds stāvoklis ir ļoti sāpīgs, un ir nepieciešama medicīniskā palīdzība.

Erekcijas traucējumi

Impotence jeb erekltīlā disfunkcija ir nespēja veikt dzimumaktu, jo dzimumloceklis nepiebriest vai piebriest nepilnīgi.

Katrs vīrietis kādreiz savā dzīvē ir saskāries ar epizodiskiem erekcijas traucējumiem, ko parasti izraisa nogurums, ilgstošs stress, slikta fiziskā vai garīgā pašsajūta, attiecības ar partneri, pārmērīgs alkohola daudzums. Tā ir normāla un pārejoša parādība, kas nav uztraukumu vērta. Ja erekcijas traucējumi regulāri atkārtojas, iemesls var būt asinsrites vai nervu darbības traucējumi. Šādos gadījumos nepieciešama medicīniska palīdzība.

Priapisms

Priapos bija sengrieķu vīriešu fertilitātes dievs, kurš tika attēlots ar lielu dzimumlocekli. Par priapizmu medicīniskā terminoloģijā sauc stāvokli, kad erekcija turpinās vairāk par 4 līdz 6 stundām. Ja erekcija turpinās pēc šī laika, tā var bojāt brieduma ķermeņus, kas savukārt var novest pie impotences. Priapizmu parasti izraisa asins atteces traucējumi no dzimumlocekļa.

Peironi slimība

Tai raksturīgs dzimumlocekļa izliekums erekcijas stāvoklī. Iemesls - rētaudu izveidošanās kādā briedumķermeņa daļā. Tādējādi šī vieta kļūst mazāk elastīga, un erekcijas laikā penis šajā vietā noliecas. Erekcija ir sāpīga un, ja deformācija ir izteikta, dzimumakts nav iespējams.

Kondilomas (labdabīgi audzēji)

Tie ir atsevišķi vai kopā saauguši, asu galiņu veidojoši izaugumi uz platas pamatnes. Kondilomām ir tieksme izplatīties kontakta vietās. Tā ir vīrusu infekcija, ko iegūst dzimumceļā.

Dzimumlocekļa vēzis

Tā ir samērā reta slimība, pārsvarā sastopama vecākiem vīriešiem. Slimība sākas ar čūliņu uz dzimumlocekļa galviņas vai priekšādiņas, turpinot augt, ieaug brieduma ķermeņos un var izplatīties arī uz limfmezgliem un citiem orgāniem. Jāatzīmē, ka tas aug un izplatās samērā lēni. Sākumā pacients slimības pazīmēm parasti nepievērš uzmanību un pie ārsta griežas jau tad, kad slimība ielaista.

Visbiežāk dzimumlocekļa vēzis attīstās pie hroniskiem iekaisumiem - ja ir fimoze un ilgstoši neatveras peņa galviņa.

Tādēļ fimozes gadījumā būtu jāpiekrīt apgaizīšanas operācijai.