Turpinot ielikumā "Gimene. Veselība" jūnijā aizsākto tēmu par vīriešu veselību, saruna ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikas vadītāju, RSU asociēto profesoru Vilni Lietuvieti par vīrišķīgu attieksmi pret priekšdziedzera vēzi, to, ko smēķēšana nodara urīnpūslim un pilnvērtīgu dzīvi pēc vēža ārstēšanas.
Profesors gerontologs Vilnis Zaļkalns Latviju nodēvējis par padzīvojušu dāmu valsti. Kur paliek kungi labākajos gados?
Latvijāl tāpat kā citur pasaulē, puikas dzimst vairāk, nekā meitenes, taču diemžēl pēc piecdesmit gadu vecuma Latvijā šis samērs kardināli mainās- pēc pēdējiem tautas skaitīšanas datiem 301 000 vīriešu pret 489 000 sievietēm. Tātad vairāk kā 180 000 latviešu sieviešu šajā vecuma grupā vienas. Tieši tādēļ svarīga ir Tēva diena, ko svin septembra otrajā svētdienā, jo tieši viņš dēliem var iemācīt, ka vīrieša veselība ir svarīga, ka tā ir liela vērtība, jo tikai vesels cilvēks var uzturēt savu ģimeni.
Viens no galvenajiem vīriešu mirstības iemesliem ir sirds asinsvadu un onkoloģiskās slimības. Ļaundabīgās saslimšanas cieši saistītas ar novecošanās procesu, jo Latvijas iedzīvotāji dzīvo ilgāk: ja pirms gadiem divdesmit vīriešu vidējais mūža ilgums bija 60- 61 gads, tad šobrīd jau 67- 68 gadi. Tas ir būtisks pieaugums. Taču vienlaikus aug arī onkoloģisko slimību īpatsvars. Diemžēl, piemēram, Austrijā pēc onkoloģisku slimību atklāšanas un ārstēšanas vīrieši dzīvo vidēji septiņus astoņus gadus ilgāk, nekā Latvijā. Arī mūsējie tā varētu.
Kādēļ tad tā nav? Vai mūsu ārstēšanas metodes atpaliek?
Nē. Taču modernās ārstēšanas metodes ir dārgas. Tas ir viens no mūsdienu sociālajiem izaicinājumiem - finansiāli apmierināt sabiedrības pieprasījumu pēc labas veselības aprūpes. Lai gan pērnais gads bija pasludināts par onkoloģiskās modrības gadu un pacientiem ar aizdomām par ļaundabīgu saslimšanu turpmākiem izmeklējumiem bija piešķirts tā saucamais "zaļais koridors", papildus finansējums tam netika piešķirts. Koridors pats par sevi jau neko neatrisina, svarīgi, vai galā ir gaisma un kas sagaida koridora galā.
Tomēr priecē tas, ka arī jaunā veselības ministre Anda Čakša minējusi onkoloģiju kā vienu no galvenajām veselības aprūpes prioritātēm.
No kādām ļaundabīgām saslimšanām visbiežāk cieš vīrieši?
Visbiežāk tās ir ļaundabīgās uroloģiskās saslimšanas - prostatas jeb priekšdziedzera vēzis, urīnpūšļa un nieru audzēji. Piektajai daļai no apmēram desmit tūkstošiem reģistrēto onkoloģijas pacientu ir kāds no urīnceļu audzējiem. Savukārt no 5 800 saslimušo vīriešu, urīnceļu un ģenitālās sistēmas audzējs ir katram trešajam. Tādēļ regulārām urologa apskatēm ir ļoti liela nozīme.
Šogad kopā ar kardioloģi Ivetu Mintāli rīkojām lekciju ciklu ģimenes ārstiem, kurā vienlaikus runājām gan par uroloģiju gan kardioloģiju, piemēram, kā izmaiņas asinsvados, paaugstināts asinsspiediens ietekmē vīrieša organismu, potenci, dažādu slimību attīstības risku. Piemēram, erekcijas traucējumi ir vieni no pirmajiem, nākotnē paredzama miokarda infarkta vēstnešiem.
Vīrieši bieži vien uzskata- ja nekas nesāp, pie ārsta nav jāiet.
Automašīnas tehniskā apskate CSDD taču jāveic arī tad, kad spēkratam nekas nekaiš, varbūt tikai jānomaina gumijas bremžu caurulīte. Ja tā saplīsīs, bremzes vairs nedarbosies un auto būs grāvi. To pašu var teikt arī automašīnas vadītāju, vīriešu profilaktiskajām apskatēm un veselības pārbaudēm, lai laikus atklātu veselības problēmas. Tas ļauj dzīvot ilgāk, jo, agrīni diagnosticējot ļaundabīgas slimības, tās var ārstēt. Pacienti bieži vien saka, ka gājuši pie ārsta, bet nekas nav atklāts. Diemžēl 100% garantijas nav, taču, regulāri apmeklējot ārstu, varbūtība pamanīt ļaundabīgas izmaiņas ievērojami palielinās. Tādēļ pēc 50 gadu vecuma gan vīriešiem, gan sievietēm jāveic regulāras pārbaudes pie ģimenes ārsta, jāpiedalās valsts organizētajā vēža skrīningā. Prostatas specifiskā antigēna jeb PSA analīzes vīriešiem pirmo reizi būtu jāveic apmēram 45, saskaņā ar dažiem pētījumiem pat 40 gadu vecumā, atkārtoti veicot tās ik pēc diviem trim gadiem. Tas ļauj agrīni pamanīt prostatas audzēja veidošanos. Man patīk, kā analīzes nosaukumu atšifrēja Valdis Zatlers- Pats Sevi Atbalsti.
Ja pamana asinis urīnā, biežākas vai sāpīgas urinācijas, nevajag domāt, ka tas ir tikai neliels iekaisums, gan jau pāries- jādodas pie urologa. Jābūt uzmanīgam, jo vēzim patīk maskēties.
Kādi izmeklējumi palīdz diagnosticēt audzēju?
Tā ir priekšdziedzera, urīnpūšļa un nieru ultrasonoskopiskā izmeklēšana, biopsija jeb audu paraugu noņemšana laboratoriskai analīzei. Tie visi ir valsts apmaksāti pakalpojumi, lai gan ir neliela gaidīšanas rinda. Piemēram, Rīgas Austrumu slimnīcā pirmreizējiem pacientiem šie izmeklējumi pieejami trīs nedēļu laikā. Tā kā priekšdziedzera vēzis neattīstās strauji, visu var paspēt izdarīt laikā, ja vien pacients pats lieki nevilcinās.
Jāatceras, ka audu biopsiju vajag veikt ārstniecības iestādēs, kur šādus izmeklējumus veic daudz un regulāri.
Kāda atšķirība, vai ļaundabīgu urīnceļu audzēju atklāj un ārstē agrīnā stadijā, vai vilcinās?
Ja to atklāj agrīnā stadijā, apmēram 90- 95 % pacientus var izārstēt, un viņi pēc operācijas dzīvo desmit gadus un ilgāk. Piemēram, atklājot sēklinieku vēzi pirmajā stadijā, pacientam dažreiz nav nepieciešama pat ķīmijterapija vai staru terapija. Jo agrāk vēzi atklāj, jo labāks ārstēšanas rezultāts. Tomēr nereti vīrieši nevēršas pie speciālista, aizbildinoties ar nezināšanu vai laika trūkumu. Manuprāt vilcināšanās pamatā ir bailes uzzināt patiesību par savu veselības stāvokli un neuzņēmība, nevēlēšanās problēmu risināt.
Ja tiek atklāts vēzis, kas notiek tālāk?
Jādodas pie pieredzējušiem ārstiem, kas specializējušies onkoloģisko slimību ārstēšanā. Tos var atrast gan universitātes slimnīcās, gan Latvijas lielākajās reģionālajās slimnīcās. Diemžēl daudzās reģionu slimnīcās trūkst urologu, piemēram, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā ir tikai viens speciālists jau pensijas gados.
Mūsdienās ir ļoti attīstījusies endoskopiskā diagnostika un ārstēšana. Caur urīnkanālu iespējams ievadīt dažādus modernus instrumentus, kas ļauj ar lāzerstara palīdzību likvidēt ne tikai audzējus, bet arī akmeņus urīnpūslī. Pēc saudzējošās operācijas ir daudz mazāks atveseļošanās periods, mazāks infekciju un sarežģījumu risks. Diemžēl nākas saskarties ar ielaistiem gadījumiem, kad pacientam nākas veikt cistektomiju jeb izoperēt urīnpūsli.
Pēc operācijas pacientam jābūt pieejamai staru un ķīmijterapijai, jābūt nodrošinātai turpmākai novērošanai, piemēram, valsts apmaksāta datortomogrāfiju, lai laikus pamanītu un ārstētu slimības recidīvus, taču šobrīd uz šiem pakalpojumiem ir gaidīšanas rindas.
Vai ļaundabīgie priekšdziedzera, urīnpūšļa un nieru audzēji ir vienlīdz bīstami?
Priekšdziedzera vēzis ievērojami atšķiras no pārējām vēža formām, jo attīstās lēnām un vairumā gadījumu nav tik agresīvs. Jo pacients vecāks, kad to atklāj, jo lielāka iespēja, ka varēs iztikt bez operācijas vai citas ārstēšanas, bet vienkārši novērot. Urīnpūšļa, sēklinieku, audzēji parasti jāsāk ārstēt ļoti strauji. Paplašinās onkologu zināšanas arī par nieru vēzi. Līdzīgi kā prostatas vēzim, nelieli ļaundabīgi veidojumi nierēs gados vecam pacientam tiek novēroti, jo pierādīts, ka 5- 10 gadu laikā arī bez operācijas pacienta veselības stāvoklis būtiski nemainās. Pieņemot lēmumu, protams, jāņem vērā arī pacienta blakus saslimšanas.
Ja nepieciešama operācija, tai rūpīgi jāgatavojas, piemēram, bieži vien ārsts iesaka pirms tam samazināt ķermeņa svaru atmest smēķēšanu. Daudzi varbūt to nezina, bet smēķēšana tiešā veidā veicina ne tikai plaušu, bet arī urīnpūšļa vēža attīstību. Urīnpūšļa gļotāda reaģē uz ogļūdeņražiem- benzolu, formaldehīdu un citiem kaitīgiem savienojumiem, ko satur tabakas dūmi. Īpaši nepatīkami, ja pacients, kuram tiek ārstēts urīnpūšļa audzējs, turpina smēķēt. Grūti samierināsiet ar to, ka ārsta darbs, tiek sagandēts!
Vīrieši nereti šaubās, vai pēc urīnceļu audzēja ārstēšanas spēs dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
Laikus ārstējot urīnpūšļa vai priekšdziedzera audzēju, veicot speciālas nervus saudzējošu operāciju, iespējams saglabāt gan urīna saturēšanas funkciju, gan erekciju. Ja saudzējoša operācija nav iespējama, ārstu rīcībā ir dažādas metodes, piemēram, medikamenti, kas atjauno erekciju, vai speciāla implanta ievietošana dzimumloceklī, kas ļauj vīrietim dzīvot kvalitatīvi.
UZZIŅA
- Tradicionālais labdarības pasākums "Pīļu skrējiens 2016" vīriešu veselības atbalstam, ko organizē vīriešu organizācija "Round Table" un Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca norisināsies 11. septembrī no plkst. 12 līdz 14 Rīgas kanālā starp Operas tiltiņu un Brīvības pieminekli.
- Pērn par saziedotajiem līdzekļiem 103 vīrieši saņēma bezmaksas urologa konsultācijas un veica nieru, urīnpūšļa un prostatas ultrasonoskopisko izmeklēšanu.