Nieres

Funkcijas

Asins filtrācijas funkcija

Nieres organismā ir filtrs, kas izfiltrē asinis un ar urīnu izvada no organisma liekos sāļus, ūdeni un citas vielas no organisma. Plaušas, aknas un citi orgāni arī izvada no organisma nevajadzīgās vielas un šķidrumus.

Šķidrums un sāļi uzsūcās cilvēka zarnu traktā un pa lielajiem arteriālajiem asinsvadiem plūst uz nierēm, kur atrodas milzīga membrāna (siets), caur kuru izplūst cauri asinis un tā novada šķidrumu ar dažādām vielām uz nieru kanāliņiem. Pastāv dažādas apakšsistēmas, kas nieru kanāliņos uzsūc sāļus, ūdeni vai citas vielas no filtrētā urīna atpakaļ asinsritē. Filtrētās asinis atgriežas asins cirkulācijā venozajos asinsvados.

Urīns veidojas visu diennakti, 24 stundu laikā veidojas vidēji 2 l urīna. Naktī tas notiek lēnāk, nodrošinot to, lai cilvēks varētu atpūsties un viņam nebūtu jāapmeklē labierīcības pārāk bieži. Nieru darbībai ir liela rezerve, ar vienu nieri pilnīgi pietiek, lai normāli dzīvotu, pat puse nieres spēj atindēt organismu.

Citas nieru šūnu funkcijas

Nieru šūnas ražo hormonu renīnu, kas atbild par asins spiediena regulāciju cilvēka organismā un veicina urīna veidošanos un tā izvadīšanu no organisma.

Nieru šūnas ražo hormonu eritropoetīnu, kas veicina sarkano asins šūnu veidošanos sarkanajās kaulu smadzenēs. Slimniekiem ar hroniskām nieru slimībām var būt mazasinība.