Sēklinieki

Ārstēšana

Nav iespējams izklāstīt visus sēklinieka slimību ārstēšanas veidus. Šeit mēs centīsimies sniegt informāciju par pašiem izplatītākajiem.

Epididimīts (sēklinieka piedēkļa iekaisums)

Pamatārstēšana ir antibiotikas. To izvēle atkarīga no izraisītāju baktēriju tipa. "Parastai" infekcijai nepieciešamas cita veida antibiotikas nekā venēriskajām slimībām. Ja iemesls ir infekcija prostatā, tad jāārstē arī tā.

Hidrocēle (šķidrums oliņas apvalkos)

Jāārstē ķirurģiski un tikai tad, ja tā izraisa diskomfortu vai sāpes - parasti tās izmēru dēļ. Hidrocēles punkcija, t.i., caur adatu atsūcot šķidrumu, dod atvieglojumu uz nedaudz dienām, tomēr tādējādi šajā dobumā iespējams arī ievazāt infekciju.

Spermatocēle (šķidrumu saturošs dobums oliņas piedēklī)

Ja tā izraisa diskomfortu vai sāpes, jāārstē ķirurģiski. Spermatocēle neapdraud pacienta veselību un nevar būt par iemeslu vēzim.

Varikocēle (paplašinātas vēnas ap oliņu un sēklas saiti)

Parasti sastopama kreisajā pusē. Ārstēšana nepieciešama, ja varikocēle liek par sevi manīt. Ja konstatēta neauglība un visi pārējie neauglības iemesli izslēgti, dažkārt tiek eiteikta terapija.

Ārstēšanas princips ir asiņu atpakaļ plūšanas novēršana pa sēklas saites vēnām. To panāk trijos veidos:

  • Līdzīgi kā angiogrāfijā, iedur ciskas vēnā, tad tievu caurulīti caur to aizvada līdz sēklas saites vēnai un tajā ievada speciālu vielu, kura šīs vēnas aizlīmē ciet;
  • Operācija (vienkāršākais veids) - caur mazu griezumu vēdera sāna daļā nosien sēklas vēnu;
  • Laparoskopija - optiskus instrumentus ievada vēdera dobumā un no vēdera puses, ar skatienu kontrolējot, ar metāla skaviņām aizspiež sēklas vēnu.

Visas trīs metodes ir drošas, ja tās veic pieredzējis mediķis, un rezultāti ir līdzīgi. Izvēle atkarīga no tā, kādu metodi urologs pārvalda labāk.

Rezultātā asinsspiediens mazajos asins vadiņos sēklinieka maisiņā samazinās un sāpes pāriet tūlīt pēc operācijas. Ja šī operācija izdarīta neauglības novēršanai, rezultāts būs jāgaida vēl daudzus mēnešus.

Jārēķinās ar to, ka arī pēc operācijas neliels vēnu paplašinājums vēl paliks.

Sēklinieka vēzis

Jāsāk ārstēt, tiklīdz tas konstatēts, jo audzējs aug strauji un agri sāk izplatīties uz limfmezgliem un citiem orgāniem. Ārstēšanu uzsāk ar operāciju - tiek izņemta oliņa kopā ar sēklas saiti. Kad noteikta audzēja uzbūve un cik tas izplatījies, nosaka tālāko ārstēšanu - vai vēl viena operācija, kurā tiks izņemti limfmezgli gar vēdera lielajiem asinsvadiem, vai jāuzsāk ķimioterapija vai staru terapija. Iespējama visu ārstēšanas metožu kombinēšana. Par laimi, ārstēšanas rezultāti, pateicoties modernajām metodēm, ir krietni uzlabojušies un iespējams izārstēt pat oliņas ielaistas vēža formas. Vienīgi jārēķinās, ka var palikt dažādas sekas, tai skaitā arī neauglība, tādēļ, ja tuvākajā nākotnē jaunā ģimene plāno bērnus, iesakāma sēklas konservācija.

Neauglība

Tai ir daudzi iemesli, tādēļ arī iespējami vairāki ārstēšanas varianti.
Ja ir sēklas vada nosprostojums, tad tas jāārstē ķirurģiski.
Aizsprostojumu sēklinieka piedēklī var novērst, pārstādot sēklas vadu piedēklī citā vietā.
Neauglību var izraisīt sēklinieka piedēkļa infekcija. Tā jāizārstē.
Par laimi, mūsdienās sievietes olšūnu iespējams mākslīgi apaugļot ar dažiem vai pat tikai ar vienu spermatozoīdu.

 

Sterilizācija

Ģimene ir "pabeigta", un turpmākās grūtniecības nav vēlamas. Ja tas stingri izlemts, tad risinājums var būt sterilizācija. Šī procedūra vīriešiem ir daudz vienkāršāka nekā sievietēm un izraisa arī mazāk komplikāciju. Vietējā anestēzijā sēklinieka maisiņa ādā izdara divus mazus griezienus, caur tiem pārgriež un nosien abus sēklas vadus. Zīmējums parāda trīs paraugus. Ja pēc gadiem pāris tomēr bērnus vēlas, var mēģināt sēklas vadus sašūt - tomēr nav garantijas, ka viss būs veiksmīgi.