Sēklinieki

Slimības un simptomi

Iedzimtās kaites

Nenoslīdējis sēklinieks (kriptorhisms)

Kriptorhisms

Sēklinieku aiztures gadījumā sēklinieki nav novietoti to pareizajā vietā - sēklinieku maisiņā.

Kad mēs, cilvēki, vēl tikai sākam veidoties mātes miesās, visi orgāni, kuri būs mūsu ķermenī, izveidojas no pāris šūnām. Orgāniem attīstoties, tie tiek pārvietoti, palielināti vai samazināti, vai arī vispār izzūd.

Sākumā sēklinieki atrodas, kur vēlāk ir nieres. Lai nonāktu savā īstajā vietā - sēklinieku maisiņos, tiem jānoslīd. Dažkārt kaut kas noiet greizi - un viens vai abi sēklinieki kaut kur pa ceļam iesprūst. Visbiežāk tie paliek cirkšņa kanālā, bet dažos gadījumos arī vēdera dobumā. Visos šajos sēklinieka aiztures gadījumos tas ir jānovērš. Ar operāciju tos noliek vietā (jo savādāk turpmākajā dzīvē var rasties sarežģījumi - vēzis nenoslīdējušā sēkliniekā, neauglība utt.).

Tā nav slimība, ja sēklinieki kustas, pārvietojas uz cirkšņa kanālu, - galvenais, ka tie spēj pārvietoties līdz maisiņam.

 Trūce (hernia)

Tā vienmēr ir iedzimta, t.i., bērnam tā jau tur ir dzimšanas brīdī. Ceļā no "nieru rajona" uz sēklinieku maisiņu (skatīt augstāk) sēkliniekiem jāšķērso vēdera dobuma siena caur cirkšņa kanālu. Pirms dzimšanas tajā ir izveidojies neliels caurumiņš, lai sēklinieki varētu tai iziet cauri. Pēc tam šim caurumiņam jākļūst mazākam - tādam, lai tam cauri varētu iziet tikai sēklas saite. Reizēm šis caurumiņš paliek pārāk liels un vēdera dobuma orgāni pa to sāk spiesties cirkšņa kanālā un tālāk sēklas maisiņā. To labi redz, kad bērniņš raud.

Trūču rašanās mehānisms pieaugušajiem ir savādāks, bet ārstēšana abos gadījumos vienāda - tikai ķirurģiska.

Sēklinieka piedēkļa slimības

 Iekaisums (epididimīts)

Epididimīts

Sēklinieka piedēkļa infekcija bieži ir saistīta ar prostatas infekciju. Starp sēklinieka piedēkli un prostatu ir saikne, sēklas vads. Tajā atrodas spermatozoīdi, kas ir laba barošanās vide baktērijām, un tās no prostatas viegli nokļūst sēklinieka piedēklī.

Sēklinieka piedēkļa infekcija var pāriet uz oliņu. Tā ir sāpīga, nereti raksturīgs drudzis un vispārēja organisma reakcija. Tā var izraisīt arī rētaudu veidošanos caurulīšu sistēmā, bet gala rezultātā - auglības samazināšanos.

Sēklinieka piedēklī var izveidoties cista - mazs dobumiņš, kurš pildīts ar šķidrumu. Šo komplikāciju sauc par spermatocēli. Tā, ja kļūst pietiekami liela, var izraisīt iekaisumu. Šīs infekcijas var ietekmēt arī dažādi baktēriju tipi. Venēriskās slimības, piemēram, gonoreja, dažkārt var izraisīt stipru sēklinieku piedēkļa infekciju.

Sēklinieka piedēkļa mazo caurulīšu bojājums var noslēgt izeju spermatozoīdiem, kuri tur aug. Rezultātā to spermatozoīdu, kuriem jāsasniedz prostatu, skaits samazinās, tādējādi arī sēklā to paliek mazāk. Auglība samazinās - vienīgi, ja, par laimi, nav cietis arī otrs sēklinieks, tas var nebūt jūtams.

Spermatocēle

Spermatocēle

 

Spermatocēle ir mazs dobumiņš sēklinieka piedēklī, kurš pildīts ar ūdeņainu šķidrumu. Daudziem vīriešiem tādu ir viens vai vairāki, vienā vai abos sēklinieka piedēkļos, droši vien radušies senas infekcijas(-u) rezultātā, kura bieži paiet nepamanīta. Parasti spermatocēle neizraisa sāpes vai nepatīkamas sajūtas, ja vien tā nekļūst pārāk liela. Dažkārt tā var sasniegt vairāku centimetru diametru un izraisīt kairinājumu pat ejot. Tomēr parasti spermatocēles paliek nelielas un netraucē.

Tā kā spermatocēles ir nekaitīgas un gandrīz nekad neizraisa sarežģījumus, ir labāk tās atstāt un izvairīties no ārstēšanas.

Sēklinieku slimības

Mazs sēklinieks

var būt iedzimts vai tāds tas izveidojies dzīves laikā, iekaisuma vai traumas dēļ. Parasti iekaisums skar tikai sēklinieka piedēkli. Tomēr bērnībā vai jaunībā izslimotas cūciņas var izraisīt iekaisumu pašā sēkliniekā. Par laimi, šis sarežģījums mūsdienās reti sastopams. Pēc sēklinieka iekaisuma var būt traucēta spermatozoīdu radīšana vai to pārvietošanās. Gadījumā, ja iekaisums skāris abus sēkliniekus, var izveidoties neauglība. Hormonu ražošana parasti tiek mazāk iespaidota.

Sēklinieka vēzis

Sēklinieka vēzis

Tā ir reta slimība. Ar to parasti slimo 16 līdz 30 gadus jauni vīrieši, retāk tā ir novērojama citos vecumos. Tas ir agresīvs vēzis, kurš ātri aug un izplatās pa organismu. Daudzi jauni vīrieši ir kautrīgi un pārāk ilgi neiet pie ārsta, lai gan izmaiņas oliņā ievērojuši jau sen. Tā kā audzējs ir nesāpīgs, viņi domā, ka tas nav nopietns iemesls ārsta apmeklējumam. Diemžēl šīs kavēšanās dēļ ārstēšana tiek uzsākta ar novēlošanos.

Visbiežāk sēklinieka vēzis palielina visu sēklinieku. Parasti nevar sataustīt uztūkumus vai mezglus - liekas, ka sēklinieks kopumā izaudzis lielāks. Sākumā tas nav sāpīgs - kamēr oliņā nerodas asins izplūdumi.

Sēklinieka vēzis bieži ir iedzimts. Audzējs tur atrodas jau kopš dzimšanas, bet kļūst aktīvs tikai pubertātes laikā vai drīz pēc tās. Tas izskaidro, kāpēc slimo jauni cilvēki, kā arī to, kādēļ tas attīstās sēkliniekos ar attīstības defektu, nenoslīdējušos sēkliniekos, pat ja tas ir ķirurģiski izlabots. Tādēļ noteikti jāatrod sēklinieki, kuri nav sēklinieku maisiņā vai cirksnī. Ja tas atrodas vēdera dobumā, tajā vairumā gadījumu attīstās vēzis un ilgu laiku netiek pamanīts - līdz brīdim, kamēr nav sataustāms caur vēdera sienu vai ir izplatījies uz citām ķermeņa daļām.

Ja vienā sēkliniekā ir vēzis, paaugstinās iespēja, ka tas būs arī otrā.

Hidrocēle (Hydrocele)

Hidrocēle

ir šķidrums oliņas apvalkos. Katram sēkliniekam ar piedēkli ir pašam sava neliela somiņa, kura satur nedaudz šķidruma - tik, lai sēklinieks varētu nedaudz kustēties. Dažādi iemesli, ieskaitot iedzimtos, var novest pie šķidruma daudzuma pieauguma, liekot sēklinieka maisiņam palielināties. Šis stāvoklis ir nekaitīgs, tikai var izraisīt kairinājumu, ja izmaiņas ir pārāk lielas. Tas nav vēzis, tas arī neizraisa vēzi. Tomēr par iemeslu, kāpēc sēklinieka maisiņš palielinājies, kompetenti spriest var tikai ārsts.

 

Neauglības iemesli

Par maz vai vispār nav spermatozoīdu

Tas var būt iedzimts, piemēram, kriptorhisms, vai arī to var izraisīt hormonāli traucējumi. Šajos gadījumos parasti ir samazināti sēklinieki. Tas var attīstīties arī vēlāk (ne tikai bērnībā), piemēram, iekaisuma dēļ.

Protams, auglība cietīs tikai tad, ja abi sēklinieki ir bojāti, jo, lai apaugļotu, pietiek arī ar vienu sēklinieku un tā piedēkli.

Šķērslis tālākajā ceļā

Spermatozoīdi tiek saražoti pietiekamā daudzumā, bet izejas ceļi ir aizsprostoti. Parasti šķērslis ir sēklinieka piedēklī, retāk sēklas vadā vai prostatā. Iemesls var būt infekcijas, traumas vai iedzimts defekts.

Sēklinieka piedēkļa infekcija

Tās dēļ var būt traucēta spermatozoīdu nobriešana. Tas noved pie kvalitātes un "efektivitātes" zuduma, lai arī tiek saražots normāls spermatozoīdu daudzums.

Varikocēle (paplašinātas vēnas ap oliņu un sēklas saiti)

Ir viens vai divi lieli asinsvadi, kuros ieplūst asinis no vesela asinsvadu tīkla, kurš apņem sēklinieka piedēkli un sēklas vadu. Lai nenotiktu asins plūšana atpakaļ uz sēkliniekiem, šajās vēnas ir vārstuļi. Dažreiz tie nedarbojas, izraisot asins plūšanu atpakaļ, sevišķi vertikālā stāvoklī. Līdz ar to izplešas mazo vēnu tīkls ap oliņu un sēklas saiti. Venozais atplūšanas ceļš kreisajā pusē ir garāks nekā labajā, tādēļ varikocēle gandrīz noteikti attīstīsies kreisajā pusē.

Vārstuļu darbības defekts ir iedzimts, taču slimība sāk izpausties, kad nobriest sēklinieki - pubertātes vecumā vai vēlāk. Slimība nereti izraisa trulas sāpes.

Vēl joprojām rit debates, vai tā var izraisīt neauglību. No vienas puses, pazemināta auglība ārstēšanas rezultātā reizēm palielinās, lai gan tas notiek reti. No otras puses, daudzi vīrieši ar varikocēli ir auglīgi, jo otrs sēklinieks (slimības neskartajā pusē) nodrošina normālu auglību.

Daudzos gadījumos neauglības iemesls nav zināms, un, ja pacientam ir konstatēta varikocēle, tad problēmas tiek saistītas ar to, jo trūkst citu iespējamo iemeslu.

Ja varikocēle ir labajā pusē, tad jāmeklē, vai vēdera dobumā nav kāds audzējs, kurš nospiež vēnas. Par to nevajadzētu aizmirst, ja varikocēle atrodas kreisajā pusē.