Neonkoloģiskās slimības

Cistīts

Vārds cistīts ir medicīnisks termins, kas raksturo urīnpūšļa iekaisumu. Cistītu visbiežāk izraisa bakteriāla infekcija, ko sauc par urīnceļu infekciju (UCI). Cistīts var radīt sāpes un lielu diskomfortu vēdera lejas daļā. Neārstēta cistīta gadījumā infekcija izraisa akūtu pielonefrītu.
Retāk cistīts var rasties kā reakcija uz dažām zālēm, staru terapiju vai potenciāliem kairinātājiem, piemēram, sieviešu higiēnas līdzekļiem, spermicīdu preparātiem, urīnpūšļa ilgkatetru. Cistīts var attīstīties arī kā komplikācija citām slimībām.
Cita veida urīnpūšļa iekaisuma ārstēšana ir atkarīga slimības cēloņa. Urīnceļu iekaisumu veicina šādi faktori – cukura diabēts, urīna atteces traucējumi, novājināta imūnsistēma. Bakteriālu cistītu ārstē ar antibiotikām.
 

 

Simptomi

Bakteriāla cistīta simptomi ietver sevī stipru, nepārtrauktu un neatliekamu vēlmi urinēt. Urinējot izdalās neliels urīna daudzumsun rodas dedzinoša sajūta. Ir jūtams diskomforts mazajā iegurnī, spiediena sajūta vēdera lejas daļā. Simptomi attīstās, jo baktērijas bojā urīnpūšļa gļotādu, kas veicina urīnpūšļa nervu kairinājumu, iekaisuma izraisītāju izdalīšanos, asins un iekaisuma šūnu nokļūšana urīnā.
Slimības simptomu gadījumā nekavējoties griezieties pēc palīdzības pie ārsta. Novēlotas ārstēšanas gadījumā var rasties nopietnas veselības problēmas.
 

Slimības gaita

Urīnceļu infekcija visbiežāk rodas, kad baktērijas iekļūst urīnceļos caur urīnizvadkanālu un sāk vairoties urīnpūslī. Vairumā gadījumu (80%) cistītu izraisa zarnas floras baktērija Escherichia coli (E. coli). Baktērijas viegli iekļūst urīnpūslī caur urīnizvadkanālu, it sevišķi sievietēm, kurām tas ir īss. Parasti baktērijas urīnpūšļa iztukšošanās laikā tiek izskalotas ārā. Ja urīna ir maz vai urīnpūslis neiztukšojas pilnībā, tad urīnpūslī paliek daļa baktēriju un tās sāk vairoties.
Samazināta urīna daudzuma iemesls var būt minimāls šķidruma patēriņš, kā arī liels šķidruma zudums no organisma – tas izdalās svīstot, ar caureju vai vemšanu.
Vīrieši ir retāk slimo ar cistītu, jo vīriešiem urīnizvadkanāls ir garāks – baktērijas nepagūst veikt šo ceļu, jo tās tiek izskalotas laukā. Ja vīrietim ir urīnpūšļa infekcija, tad tās iemesls var būt traucēta urīna attece no urīnpūšļa vai urīnpūšļa akmeņi. Biežākais urīna atteces traucējumu iemesls ir labdabīga prostatas hiperplāzija vai uretras striktūras –  urīnpūslis neiztukšojas līdz galam.
 

Abakteriāls cistīts iekaisuma neizraisa mikroorganismi.

Intersticiālais cistīts. Hroniska urīnpūšļa iekaisuma izcelsme ir neskaidra; šo saslimšanu dēvē arī par urīnpūšļa sāpju sindromu. Vairumā gadījumu tas tiek diagnosticēts sievietēm. Šīs stāvoklis var būt grūti diagnosticējams un ārstējams.

Medikamentu izraisītas cistīts. Daži medikamenti, īpaši ķīmijterapijas medikamenti ciklofosfamīds un ifosfamīds, var izraisīt urīnpūšļa iekaisumu, jo zāļu pussabrukšanas produkti izvadās caur urīnpūsli un rada tā iekaisumu.

Staru cistīts. Staru terapija iegurņa zonā var izraisīt iekaisuma izmaiņas urīnpūšļa audos.

Svešķermeņa cistīts. Ilgstoša katetra lietošana ir predispozīcija infekcijas attīstībai un audu bojājumiem, kas var izsaukt infekciju.

Ķīmiskais cistīts. Dažiem cilvēkiem ir paaugstināta jutība pret ķīmiskām vielām, kas atrodas dažādos produktos, piemēram, sadzīves ķīmijā, higiēnas līdzekļos, spermicīda preparātos, kas var izraisīt alerģiska tipa iekaisuma reakciju urīnpūslī.

 

Diagnostika

Ja pacientam ir cistīta simptomi, viņam nepieciešams konsultēties ar savu ārstu.

Urīna analīzes – urīna paraugā var būt baktērijas, leikocīti un var būt arī asinis. Svarīgi ir veikt parauga mikrobioloģisko analīzi, lai noteiktu urīna iekaisuma izraisītāju un jūtību pret antibiotikām.

Attēldiagnostika

 Attēldiagnostika parasti nav nepieciešama, bet dažos gadījumos — īpaši, ja nav pierādījumu, ka ir infekcija — tā būs derīga. Piemēram, rentgenogramma vai ultraskaņa var palīdzēt ārstam atklāt citus iespējamos urīnpūšļa iekaisuma cēloņus, piemēram, audzēju vai strukturālas anomālijas.

 

Ārstēšana

Cistītu, ko izraisa bakteriāla infekcija, parasti ārstē ar antibiotikām. Nebakteriāla cistīta ārstēšana ir atkarīga no pamatcēloņa.
Bakteriāls cistīts.
Antibakteriāla terapija ir pirmā ārstēšanas izvēle, ko izmanto, lai ārstētu bakteriālu cistītu. Antibiotiku izvēle un ārstniecības kursa ilgums ir atkarīgs no vispārējā pacienta veselības stāvokļa, baktēriju daudzuma un baktēriju jūtības pret antibiotikām.
  • Pirmreizēja infekcija. Simptomi mazinās pēc dažām dienām, no tā brīža, kad jūs sākat lietot antibiotikas. Tomēr antibiotikas ir nepieciešams lietoto vēl dažas dienas vai pat nedēļu, kas ir atkarīgs no infekcijas norises smaguma.
Nav svarīgi, kāds ir ārstēšanas ilgums, nepieciešams iziet visu antibakteriālo terapijas kursu, ko ārsts nozīmēja.
  • Recidivējoša (atkārtota) infekcija.
 Ja Jums ir atkārtota urīnceļu infekcija, Jūsu ārsts var ieteikt ilgāku antibiotiku kursu, kā arī būs nepieciešamas papildu izmeklēšanas, lai izvērtētu urīnceļu stāvokli un izslēgtu anatomiskas anomālijas un patoloģijas, kas varētu izraisīt vai uzturēt infekcijas.
  • Nozokomiāla vai slimnīcā iegūta infekcija. Slimnīcā iegūta urīnpūšļa infekcija, kura ir grūti ārstējama, jo baktērijas slimnīcās bieži vien ir nejutīgas pret parasto veidu antibiotikām, ko lieto, lai ārstētu urīnpūšļa infekcijas. Šī iemesla dēļ var būt nepieciešamas dažādu veidu antibiotikas.
  • Intersticiāls cistīts
Intersticiāla cistīta iekaisuma cēloņi nav skaidri, tāpēc ārstēšana ir sarežģīta. Terapija ir vērsta uz to, lai mazinātu simptomus, un tajā ietilpst: zāles, ko lieto iekšķīgi, vai tieši ievada urīnpūslī.
Pastāv arī specifiskas procedūras, lai uzlabotu simptomus, piemēram, urīnpūšļa izstaipīšana ar ūdeni vai gāzi (urīnpūšļa uzpūšanās).
Kā arī ir nervu stimulācija, kas izmanto vieglu elektrisko impulsu, lai mazinātu sāpes iegurnī un dažos gadījumos arī samazinātu urinācijas biežumu.
 
Citu veidu nebakteriālo cistītu ārstēšana
Ja jums ir paaugstināta jutība pret kādu noteiktu ķīmisko vielu vai produktu, piemēram, ziepēm, higiēnas līdzekli, medikamentiem, tad ir nepieciešams izvairīties no šiem produktiem. Tas var palīdzēt atvieglot simptomus un novērst atkārtotu saslimšanu ar cistītu.
Cistītu ārstēšana, kas rodas kā ķīmijterapijas vai staru terapijas komplikācija, ir vērsta uz simptomu novēršanu.