Neonkoloģiskās slimības

Urīnpūšļa akmeņi

Slimības norise

Urīnpūšļa akmeņi ir cieto minerālu masa, kas atrodas urīnpūslī. Urīnpūšļa akmeņi izveidojas, kristalizējoties minerālvielām koncentrētā urīnā. Bieži vien tas notiek, ja pacients nevar pilnīgi iztukšot urīnpūsli. Urīnpūšļa akmeņus lielākoties atrod vīriešiem.
Pazīmes un simptomi urīnpūšļa akmeņiem var būt stipras sāpes vēderā lejas daļā un asinis urīnā. Dažreiz urīnpūšļa akmeņi neizraisa nekādus simptomus.
Mazi urīnpūšļa akmeņi var pēkšņi izvadīties no urīnpūšļa, bet lielākiem ir vajadzīga medikamentoza vai pat ķirurģiska ārstēšana. Neārstēti urīnpūšļa akmeņi var izraisīt urīnceļu infekciju un citus sarežģījumus.

 

Simptomi

Dažreiz pat lielie akmeņi urīnpūslī nerada nekādas problēmas. Bet, ja akmens kairina urīnpūšļa sienu vai apgrūtina urināciju, simptomi var būt šādi:
  • sāpēs vēdera lejas daļā;
  • vīriešiem var būt sāpes vai diskomforta sajūta dzimumlocekļa un sēklinieku reģionā;
  • dedzināšanas sajūta urinācijas laikā;
  • bieža urinēšana;
  • apgrūtināta urinēšana vai pārtraukta urīna strūkla;
  • asinis urīnā;
  • duļķains vai ļoti tumšas krāsas urīns;
 

Cēloņi

Urīnpūšļa akmeņi parasti rodas, kad jūsu urīnpūslis pilnībā neiztukšojas un urīnā sāk veidoties kristāli. Dažreiz infekcijas var veicināt urīnpūšļa akmeņu veidošanos, bieži vien to pamatā ir saslimšanas, kas ietekmē urīnpūšļa spēju uzkrāt urīnu un iztukšoties.
Visbiežākās saslimšanas, kas izraisa urīnpūšļa akmeņu veidošanos, ir:
Palielināta prostata. Labdabīga prostatas hiperplāzija var izraisīt urīnpūšļa akmeņu veidošanos. Palielināta prostata var traucēt urīna atteci, kas veicina kristālu izgulsnēšanos urīnā.
Urīnpūšļa inervācijas traucējumi (neirogēns urīnpūslis). Parasti urīnpūslim komandas par muskuļu kontrakcijām vai atlaišanu tiek nodotas pa nervu šķiedrām no smadzenēm. Ja šie nervi un attiecīgie centri smadzenēs tiek bojāti insulta, muguras smadzeņu traumas vai citu veselības problēmu gadījumā — rodas stāvoklis, kad urīnpūslis neiztukšojas pilnībā.
Iekaisums. Urīnpūšļa iekaisums, ko izraisa urīnceļu infekcijas vai staru terapiju, var veicināt urīnpūšļa akmeņu veidošanos.
Medicīnas ierīces. Urīnpūšļa katetri — tieva caurule, kuru ievieto caur urīnizvadkanālu, lai pilnībā palīdzētu iztukšoties urīnpūslim— var radīt urīnpūšļa akmeņus. Svešķermeni, kuri nejauši var nokļūt urīnpūslī, piemēram, kontracepcijas ierīces vai urīnceļu stenti, tiek apkaļķoti ar sāļiem un veidojas konkrementi urīnpūslī.
 
Urīnpūšļa akmeņu diagnostikas metodes var būt šādas: :
Fizikāla izmeklēšana. Jums jābūt gataviem, ka ārstam būs nepieciešams izmeklēt vēdera lejas daļu, lai redzētu to, vai urīnpūslis ir tukšs vai pilns, kā arī ārsts var veikt  digitālo rektālo izmeklēšu, lai noskaidrotu, vai prostata nav palielināta.
Urīna analīzes. Tās ir nepieciešamas, lai konstatētu eritrocītu, baktēriju, sāļu un kristālu līmeni, kas var palīdzēt konstatēt infekciju, kas var ietekmēt akmeņu veidošanos.
Attēldiagnostika ir nepieciešama, lai konstatētu akmeņu daudzumu, to lokalizāciju un to lielumu.
Fibrocistoskopija – izmeklējumā izmanto ļoti mazu, speciālu lokanu video kameru, ar kuru urologs novērtē urīnpūsli un prostatu. Ārsts manipulācijas laikā izvērtē akmeņu formu un to daudzumu. Izmeklējumu veic lokālā narkozē, un tas pacientam nav sāpīgs. (skatīt sadaļā “Pacientam”)

 

Ārstēšana.

Urīnpūšļa akmeņus parasti ir jālikvidē. Protams, ārsts var ieteikt dzert daudz ūdeni, lai tos izskalotu ārā, bet tas ir iespējams tikai tad, ja akmentiņi ir sīki, bet vairumā gadījumu ir nepieciešama akmeņu izņemšana.

Akmeņu skaldīšana

Urīnpūšļa akmeņi bieži tiek skaldīti procedūrā, ko sauc par cistolitotripsiju. Urīnpūslī caur urīnizvadkanālu tiek ievadīta maza caurule ar kameru galā, pēc tam ārsts izmanto lāzeru, ultraskaņu vai mehāniskās ierīces, lai saskaldītu akmeņus mazos gabaliņos, kurus ir viegli izskalot no urīnpūšļa.

Operāciju veic vispārēja anestēzijā vai reģionālā anestēzijā (nejūtīga paliek tikai vienā ķermeņa daļa). Komplikācijas pēc cistolitorpisijas nav bieži sastopamas, taču var būt urīnceļu infekcija, drudzis un/vai neliela asiņošana no urīnceļiem.

Ķirurģiskā akmeņu izņemšana

Reizēm urīnpūšļa akmeņi ir tik lieli, ka tos nav iespējams saskaldīt caur urīnizvadkanālu. Šādos gadījumos nepieciešams veikt nelielu iegriezumu ādā virs urīnpūšļa vēdera priekšējā sienā, lai izņemtu konkrementus no urīnpūšļa.

Operāciju veic vispārēja anestēzijā vai reģionālā anestēzijā (nejūtīga paliek tikai vienā ķermeņa daļā). Komplikācijas pēc cistolitotomijas nav bieži sastopamas, taču var būt urīnceļu infekcija, drudzis, neliela asiņošana no urīnceļiem vai operācijas brūces.