Ejakulāta (spermas) izmeklēšana.

Samērā bieži ģimenes ārstam nākas konsultēt bezbērnu pārus, lai noteiktu, vai fertilitātes funkcija ir traucēta sievietei vai vīrietim. Pēc iztaujāšanas un fizikālās izmeklēšanas pirmā analīze, kas būtu jānozīmē, ir ejakulāta izmeklēšana. Pilnīgai ejakulāta analīzes izmeklēšanai ir nepieciešama liela pieredze un ietilpīga metodika.

Ejakulāta analīzes paraugu iegūst masturbējot; pirms analīzes nodošanas nepieciešams piecas dienas atturēties no dzimumdzīves.

Ejakulāta parauga normālais tilpums ir 2-6 ml. Saželēšanas laiks ir apmēram 20 minūtes. Mikroskopiski jānosaka spermatozoīdu skaits, morfoloģija un kustīgums. Normāli vienā mililitrā ejakulāta ir ap 40 mlj. spermatozoīdu, no kuriem apmēram 60% ir kustīgi. Ja ir novirzes šajos rādītājos, tad ir nepieciešama padziļināta ejakulāta parauga izmeklēšana speciālā laboratorijā. Fertilitāte var būt traucēta sakarā ar izmaiņām sēklinieka stromā, ja traucēta spermatozoīdu kustība pa izvadceļiem vai citu uroģenitālās sistēmas orgānu slimības gadījumā. Tāpat svarīgi ir ņemt vērā pārējos faktorus, kas nosaka fertilo funkciju (fruktozes līmenis ejakulātā, seruma testosterona līmenis, FSH, LH, prolaktīns). Fruktoze ir enerģijas avots spermatozoīdiem, un to producē sēklas pūslīši (vesicula seminalis) tiešā testosterona ietekmē.