Hroniska nieru mazspēja

Slimības norise

Hronisku nieru mazspēju jeb hronisku nieru slimību raksturo pakāpenisks nieru filtrācijas funkcijas zudums. Jūsu nieru izdales funkcija pazūd pakāpeniski, niere neizdala no organisma vielmaiņas produktus. Agrīnās stadijās slimība norisinās bez simptomiem.

Slimības simptomi

Bieži pasliktinās pacienta pašsajūta, kas izpaužas ar miegainību un nespēku, elpas trūkumu. Organismā uzkrājas šlakvielas un liekais ķermeņa šķidrums, kas izpaužas ar elpas trūkumu, sliktu dūšu, spiedienu krūtis un samazinātu urīna daudzumu. Urīnviela uzkrājas organismā un izdalās caur ādu, tādēļ rodas sāpes locītavās, nieze un krampji muskuļos. Asinsritē cirkulē palielināts šķidruma daudzums, kas izraisa paaugstinātu asinsspiedienu.

Slimības simptomu gadījumā nekavējoties griezieties pēc palīdzības pie ārsta. Novēlotas ārstēšanas gadījumā var rasties nopietnas veselības problēmas.

 

Slimības cēloņi

Slimība izpaužas, kad jau ir bojāta nieru funkcija, pacients var slimot vairākus gadus, līdz hroniskai nieru mazspējai parādās klīniskas izpausmes.

Nieru slimību un bojājumu cēloņi:

  • cukura diabēts;
  • augsts asinsspiediens;
  • glomerulonefrīts - nieru filtra iekaisums;
  • intersticiāls nefrīts – nieru saistaudu iekaisums;
  • policistiskā nieru slimība;
  • vezikouretrāls refluks – urīns tek atpakaļ uz nierēm. LPH gadījumā;
  • atkārtoti urīnceļu iekaisumi;

Slimības simptomu gadījumā griezieties pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta vai nefrologa. Novēlotas ārstēšanas gadījumā var rasties nopietnas veselības problēmas.

Diagnostika

Hronisku nieru slimību diagnosticē, veicot asins un urīna analīzes. Nieru biopsijas veikšana nosaka un apstiprina hroniskas nieru slimības un bojājuma cēloni.

Ārstēšana

Slimības ārstēšanu tiek piemērota atkarībā no hroniskas nieru slimības cēloņa. Hroniska nieru mazspēja galējā stadijā nav ārstējama. Cilvēkam nieru funkcija tiek aizstāta ar mākslīgu nieru filtrāciju. Galēju nieru slimības gadījumā efektīvākais ārstēšanas veids ir nieru transplantācija.