Urīnpūslis

Slimības un simptomi

Urīnpūšļa slimības var iedalīt vairākās kategorijās.

Urīnpūšļa vēzis

Audzējs izveidojas uz urīnpūšļa iekšējās sieniņas. Šie audzēji bieži ir līdzīgi sēnei (ar šauru pamatni). Eksistē arī urīnpūšļa labdabīgie audzēji, bet tie parādās tikai jauniem cilvēkiem, un tā ir reta saslimšana.

Urīnpūšļa vēža galvenā pazīme ir asins piejaukums urīnā, jo trauslie audi parasti nedaudz asiņo. Urīns var būt nedaudz vai pat izteikti iekrāsots ar asinīm. Eritrocītiem parādoties urīna analīzē, pirmām kārtām jāizdara visi izmeklējumi, lai pārliecinātos, vai urīnceļos nav vēzis. Diemžēl daudzi cilvēki urīna krāsas izmaiņu neņem vērā un neapmeklē ārstu. Par nelaimi, asiņošana bieži vien pati no sevis var apstāties, un urīna analīze var neko sliktu neuzrādīt vairākas nedēļas vai mēnešus, tomēr audzēja augšana turpinās.

Kamēr vēzis nav cauraudzis urīnpūšļa sienu, to ķirurģiski var likvidēt un pacients izveseļojas. Vēzim tomēr ir tendence atkārtoties, tādēļ nepieciešamas gadiem ilgas pārbaudes arī pēc ārstēšanās kursa pabeigšanas.

Ja vēzis netiek laikus ārstēts, tas cauraug urīnpūšļa sieniņai un var izplatīties uz citām ķermeņa daļām, piemēram, limfmezgliem, kauliem vai plaušām. Tas krietni sarežģī ārstēšanu vai pat padara procesu neizārstējamu.

Audi urīnpūšļa iekšienē ir ļoti līdzīgi audiem urīnvadā un nieres bļodiņā. Tādēļ, ja atrasts urīnpūšļa audzējs, jāizmeklē arī šie orgāni, lai pārliecinātos, vai slimības nav nieres bļodiņā un urīnizvadā, bet urīnpūslī ir šī audzēja metastāzes.

Urīnpūšļa iekaisums (cistīts)

Infekcija urīnpūslī ir viena no visbiežāk sastopamajām. Baktērijas viegli iekļūst urīnpūslī caur urīna kanālu, it sevišķi sievietēm, jo viņām tas ir īss. Parasti baktērijas urīnpūšļa iztukšošanās laikā tiek izskalotas. Ja urīna maz, tad daļa baktēriju urīnpūslī paliek un sāk vairoties. Urīna nepietiekamas veidošanās iemesls var būt minimāls šķidruma patēriņš, kā arī šķidruma zudums no organisma svīstot, ar caureju vai vemšanu. Iemesli infekcijas attīstībai var būt arī daudz baktēriju, agresīvās baktērijas, organisma zema pretošanās spēja. Infekcijas izraisītāji galvenokārt ir zarnu baktērijas, bet ir arī "svešinieki", piemēram, tuberkuloze.

Vīriešiem cistīts ir retāk sastopams, jo viņiem urīnizvadkanāls ir garāks - baktērijas nepagūst veikt šo ceļu, jo tiek izskalotas. Ja vīrietim ir urīnpūšļa infekcija, tad par iemeslu tai ir urīnpūšļa akmeņi, prostatas palielināšanās utt.

Akmeņi

Urīnpūšļa akmeņus lielākoties atrod vīriešiem. Urīnpūslis parasti pats akmeņus neveido - tie rodas kā nierakmeņi, iziet caur urīnvadu un nonāk urīnpūslī. Akmeņi, salīdzinot ar urīnpūšļa izeju un urīnizvadkanālu, ir relatīvi mazi un tiek izskaloti. Ja urīna ir nepietiekami vai palielinātās prostatas dēļ ir traucēta urīnpūšļa iztukšošanās, tad akmens urīnpūslī paliek un sāk augt. Urīnpūšļa akmeņi bieži piesūcas ar baktērijām un izraisa pastāvīgu urīnpūšļa infekciju. To var izārstēt, tikai likvidējot akmeni. 

Slimības, kas attiecas uz urīnpūšļa funkciju

Vienā gadījumā urīnpūšļa muskulis var būt pārāk vārgs un urinējot nepilnīgi iztukšojas. Iespējams arī, ka urīnpūslis var kļūt pārāk aktīvs, izraisot biežu urinēšanu vai nespēju saturēt urīnu. Vai - urīnpūšļa slēdzējmuskulis (sfinkters) var būt pārāk vājš - arī tas izraisa nespēju saturēt urīnu.