Retrogrādā pieloureterogrāfija

Retrogrādu kontrastvielas ievadīšanu nieres bļodiņā caur urīnvadā ievadītu katetru sauc par retrogrādu pielogrāfiju. Izmeklēšanas metode ir pieskaitāma invazīvām izmeklēšanas metodēm.

Urīnvada jeb Uretera kanulēšanai ar katetru ir nepieciešama cistoskopija. Cistoskopijas laikā urīnpūslī urīnvada atverītē ievada apmēram 2mm platu urīnvada katetru un caur to ievada ūdenī šķīstošu kontrastvielu.

Pirms kontrastvielas ievadīšanas izdara kontroles pārskata rentgenogrammu. Ar šādu metodiku var panākt augstu kontrastvielas koncentrāciju nieres savācējsistēmā un detalizētu, labi kontrastētu savācējsistēmas attēlu.

Medicīniskās indikācijas izmeklējuma pielietošanai uroloģijā:

Indikācijas metodes pielietošanai ir tad, ja diagnozes precizēšanā neinvazīvo izmeklēšanas metožu iespējas ir izsmeltas.

Kā sagatavoties izmeklējumam:

Retrogrāda pielogrāfija notiek cistoskopijas ietvaros. Attiecīgi tā ir endoskopiski-ķirurģiska operācija un šādā gadījumā ir jāveic visi sagatavošanās darbi kā pie ķirurģiskām operācijām.  

Ko sagaidīt izmeklējuma laikā:

Pacientu sagatavo kā pirms ķirurģiskas operācijas, kur tas tiek sagatavots un aizvests uz operāciju zāli. Tālākās darbības notiek anestēzijas kontrolē, tās veidu nosaka anesteziologs, kurš veic pacienta novērtēšanu pirms operācijas.

Metodei ir iespējamas būtiskas komplikācijas:

  • Akūts pielonefrīts,
  • Hematūrija,
  • Uretera vai nieres bļodiņas perforācija,
  • Akūts uretrīts,
  • Orhīts.