Urīna analīze

Urīna analīze

Ar tās palīdzību parasti izdodas noteikt slimības veidu, smagumu un sekot atveseļošanās gaitai. Urīna analīze ietver fizikālu un ķīmisku urīna izmeklēšanu un urīna sedimenta mikroskopiju. Ļoti svarīgi ir pareizi savākt urīna analīzes paraugu. Urīna analīzei ir nepieciešams rīta urīns, urīna strūklas "vidējā" porcija. Svarīgi, lai parauga savākšanas brīdī nenotiktu urīna kontaminācija ar ādu un gļotādām, kas var uzrādīt viltus pozitīvus rezultātus.
 
Urīna analīzes parauga iegūšanai var veikt arī urīnpūšļa katetrizāciju vai suprapubikālu urīnpūšļa punkciju. Katetrizējot urīnpūsli, ir minimāls urīna kontaminācijas risks, taču pacientam ir diskomforts, iespējama jatrogēna infekcija vai ievainojums. Šāds urīna analīzes parauga iegūšanas veids ir iesakāms sievietēm, ja nav skaidrības par eritrocītu klātbūtnes iemesliem urīnā (difrenciālā diagnoze - asiņošana no dzimumceļiem). Urīna analīzes parauga iegūšana, pielietojot suprapubikālu aspirāciju, kā rutīnas metode nav iesakāma iespējamo komplikāciju dēļ.
            Laboratoriskā izmeklēšana notiek ne vēlāk kā 2 stundu laikā.
            Urīna analīzi var veikt ar divām dažādām metodēm:
            1) ar papīra strēmelītes testu,
            2) ar konvencionālo laboratorisko metodi.
 
Izmeklējot urīna analīzi, nosaka: krāsu, dzidrumu, īpatnējo svaru, urīna pH, glikozi, acetonu, olbaltumu, eritrocītus, leikocītus, epitēlijšūnas, cilindrus, kristālus un sīkbūtnes. Nepieciešamības gadījumos ir vajadzīga urīna kvantitatīva un kvalitatīva izmeklēšana. Veselam cilvēkam svaigs urīns ir caurspīdīgs, salmu dzeltenā krāsā, ar vāju smaku.