Urīnpūslis

Urīnpūslis, anatomija

Urīnpūslis ir orgāns, kas uzkrāj urīnu, ko ražo nieres. Tas ir maiss, kas ir klāts ar muskuļiem, kam ir sfēriska forma. Urīnpūslis atrodas mazajā iegurnī virs iegurņa pamatnes muskuļiem vēdera dobuma apakšdaļā aiz kaunuma kaula.
Urīnpūslis, piepildoties ar urīnu, var paplašināties līdz 400 ml lielam tilpumam, urīns iztukšosies caur urīnizvadkanālu.
Abi urīnvadi slīpi ieiet urīnpūšļa mugurējā sienā un, urīnpūslim piepildoties, tiek saspiesti. Slēdzējmehānisms nodrošina urīna plūšanu tikai vienā virzienā, neļaujot tam aizplūst atpakaļ uz nierēm. Urīnvadu atveres atrodas netālu no urīnpūšļa izejas (pamatnes), veidojot trīsstūri starp abām urīnvadu atverēm un urīnpūšļa izeju. Tas ir urīnizvadkanāla (uretras) sākums.
Lai gan urīnpūslis atrodas vēdera dobuma lejasdaļā, tam nav saistības ar vēdera dobuma orgāniem (zarnām). Ir iespējams veikt urīnpūšļa operāciju, neatverot vēdera dobumu.

Vīriešiem

Vīriešu iegurnis

1. Sēklas pūslīši
2. Oliņas piedēklis (epididimis)
3. Oliņa (testis)
4. Urīnkanāls (uretra)
5. Prostata
6. Urīnpūslis

Sievietēm

Sievietes iegurnis

1. Dzemdes ķermenis
2. Taisnā zarna (rektum)
3. Maksts (vagina)
4. Urīnkanāls (uretra)
5. Urīnpūslis
6. Olnīca
7. Urīnvads (ureters)

Vīriešiem aiz urīnpūšļa atrodas taisnā zarna un tieši zem tā atrodas prostata, kas  aptver urīnizvadkanālu.
Sievietēm starp urīnpūsli un taisno zarnu atrodas dzemde un maksts. Atšķirībā no vīriešiem, sievietēm urīnizvadkanāls ir samērā īss – aptuveni 2,5 cm.
Urīnpūslis tiek labi apasiņots - to nodrošina daudzie asinsvadi, un tādēļ, pat ja kāds asinsvads plīst, piemēram, nelaimes negadījumā vai tiek nosiets operācijas laikā, urīnpūslis īpaši necietīs.
Urīnpūsli aptver bagātīgs nervu tīklojums, kaut gan pat dažas nervu šķiedras spēj nodrošināt urīnpūšļa darbības regulēšanu.