Urīnpūslis

Izmeklējumi

Urologs parasti izvēlas, kādi izmeklējumi nepieciešami, lai noteiktu slimību. Maldīgi domāt, ka pēdējie izgudrojumi diagnostikas līdzekļu jomā vienmēr uzskatāmi par pašiem labākajiem. Atsevišķos gadījumos no "jaunās" pārbaudes var iegūt papildu informāciju, bet ne vienmēr. Kompjūtertomogrāfija var būt ļoti noderīga, lai iegūtu ziņas par nieru audzēja lielumu, taču ar to grūti noteikt urīnpūšļa audzēju vai akmeni - tos vienkāršāk atrast ar cistoskopiju.

Šeit tiks aprakstīti daži iespējamie izmeklējumi.

Asins analīzes

Izmaiņas asinsainā, paaugstināts leikocītu skaits vai augsta eritrocītu grimšanas reakcija (EGR), vai bioķīmiskie rādītāji var norādīt par iekaisuma procesiem. Ir vielas, kuras cirkulē asinīs un paaugstinātā koncentrācijā var būt par iemeslu tam, ka urīnceļos veidojas akmeņi (piemēram, urīnviela un kalcijs).

Urīna analīzes

Ja urīnā ir iekaisuma rakstura izmaiņas, varam konstatēt faktu, ka tā tas ir, bet, nezinot klīniku vai neizdarot papildu izmeklējumus, nevaram pateikt, kurš urīna izvadsistēmas orgāns ir cietis.

Eritrocīti urīnā var būt iekaisumu gadījumos, bet var liecināt arī par vēzi urīnceļos. Bez papildu izmeklēšanas, nenoskaidrojot to rašanās iemeslu, uzsākt ārstēšanu ir neprāts.
Paaugstināts kalcija, urīnvielas vai citu akmeni veidojošu vielu līmenis urīnā palielina urīnpūšļa akmeņu rašanās iespējamību.

Urīna skābums - tam jābūt mazliet skābam, lai kalpotu kā barjera infekcijām.

Rentgena izmeklējumi

Normālā rentgenogrammā iespējams redzēt urīnpūšļa akmeņus. Pats urīnpūslis parasti nav redzams.

Cistogrammas laikā urīnpūslis tiek piepildīts caur tievu caurulīti (katetrs), kura caur urīnkanālu ievadīta urīnpūslī ar rentgena kontrastvielu. Tā redzama rentgena uzņēmumā. Mēs varam novērtēt urīnpūšļa formu, tilpuma defektus, tā atrašanās vietu un lielumu, kā arī ievērot lielākus urīnpūšļa audzējus un akmeņus, bet pēc urīnpūšļa iztukšošanas - to, vai tas patiešām ir tukšs.

Kad tiek veikta intravenozā ekskretorā urogrāfija, kontrastvielai nonākot urīnpūslī, redzama cistogramma. Ultraskaņas izmeklēšana (USI). Lai labi redzētu urīnpūšļa sienu, urīnpūslim jābūt pilnam. Tad var noteikt urīnpūšļa izmēru un iztukšošanās kvalitāti, kā arī urīnpūšļa akmeņus un lielākos audzējus. Redzami arī urīnpūslim pieguļošie orgāni - sievietēm dzemde, vīriešiem prostata, arī limfmezgli, ja tie ir palielināti.

Cistoskopija

Ar to caur tievu optisku instrumentu tiek apskatīts urīnizvadkanāls un urīnpūslis. Tā ir vissvarīgākā urīnpūšļa izmeklēšana, jo var atrast pat ļoti mazus urīnpūšļa audzējus un akmeņus, pie reizes var izmeklēt arī urīnizvadkanālu un gūt iespaidu par urīnpūšļa gļotādas un muskuļu stāvokli.

Urodinamiskā izmeklēšana

Ar to izmeklē urīnpūšļa funkcionālās spējas. Sākumā urīnpūsli caur katetru iztukšo, pēc tam tajā ievada vēl vienu mazu katetru, caur kuru urīnpūsli uzmanīgi piepilda ar šķidrumu. Tad tiek mērīts urīna plūsmas ātrums un spiediens. Ar papildu mērinstrumentiem nosaka urīnpūšļa muskuļu spēju sarauties un atslābināties - līdzīgi kā elektrokardiogrammā. Šādi tiek iegūta informācija par urīnpūšļa ietilpību, jutību un to, kā urīnpūslis iztukšojas. Šī izmeklēšana nepieciešama, lai iegūtu informāciju par urīnpūšļa funkcionālo stāvokli, kas ir svarīgi, lai paredzētu prostatas operācijas iznākumu un atrastu iemeslus urīna nesaturēšanai.