Urīnpūslis

Funkcijas

Urīnpūslis pilda divas  funkcijas –  tas uzkrāj   urīnu, ko saražo nieres un caur urīnizvadkanālu izvada no organisma producētu urīnu. . 

Lai urīnpūslis iztukšotos pēc iespējas ātrāk, muskuļu šķiedras tā sieniņās savelk urīnpūsli līdz tenisa bumbiņas lielumam. Urīnpūšļa iztukšošana šķiet pavisam vienkārša, tomēr tā nav. Pretēji populāram uzskatam, urīnpūsli neiztukšo vēdera sienas muskuļu darbība. Sasprindzināšanās, t.i., vēdera muskuļu lietošana vai spiešana ar rokām uz vēderu, ir diezgan neefektīvs veids, kā atbrīvoties no urīna, – tas tikai palielina spiedienu uz urīnpūšļa saturu un izraisa spēcīgāku urīna plūsmu, kā arī saspiež urīnpūšļa izeju un palielina pretestību urīna izplūšanai. Tādēļ daba devusi urīnpūslim pašam savu muskuli. Savelkoties urīnpūšļa muskulim, zem urīnpūšļa atbrīvojas slēdzējmuskulis (sfinkters) – tāda saskaņota darbība nodrošina normālu urinēšanu. To kontrolē nervu šūnas mugurkaulā un apkārt urīnpūslim –  mums pašiem par to īpaši nav jādomā.

1. Prostata
2. Trīsstūris
3. Urīnpūšļa muskuļu šķiedras
4. Urīnpūslis
5. Starpostiju kroka
6. Urīnvada atvere

Jutīgākā vieta urīnpūslī ir trīsstūris – apgabals starp urīnvadu atverēm un urīnpūšļa izeju. Kad pie noteiktas urīnpūšļa piepildīšanās pakāpes tas izstiepjas, jūsu smadzenes saņem signālu, ka urīnpūslis ir jāiztukšo. Jo vairāk urīnpūslis piepildīsies, jo signāli kļūs stiprāki. Ja tos neievērosiet (vai pēc ballītes ar kārtīgu iedzeršanu laikus nepamodīsities), tad kontrolcentrs mugurkaulā pārņems vadību un sāks iztukšošanās procesu: urīnpūslis iztukšosies pats. Mazuļi vienmēr šādi izvada urīnu. Ir jāpaiet pāris gadiem, līdz bērns iemācās kontrolēt urīna izvadīšanu.