Dzimumloceklis

Ārstēšana

Nav iespējams izklāstīt visus dzimumlocekļa slimību ārstēšanas veidus. Šajās lapās centīsimies sniegt informāciju par pašiem izplatītākajiem.

Infekcijas

Infekcijas ārstēšana atkarīga no izraisītāja, tāpēc svarīgi noteikt, kāda baktērija ir izraisījusi iekaisumu. Atkarībā no tās tipa izvēlas piemērotāko un efektīvāko antibiotiku.

Pirms uzsākt ārstēšanu, jānoskaidro, vai tā ir tikai urīnkanāla infekcija, vai procesā iesaistīta arī prostata un urīnpūslis (tad jāārstē arī šie procesi).

Ja priekšādiņa neatsedz dzimumlocekļa galviņu fimozes dēļ, tad arī ap to attīstās infekcija. To nav nozīmes ārstēt ar antibiotikām, bet jālikvidē iemesls. Nepieciešama apgraizīšanas operācija ( latīniski - circum cisio). Penis ir viegli anestezējams, tādēļ apgraizīšanu var veikt ambulatori. Likvidējot tikai priekšādiņas sašaurinājumu, efekts ir īslaicīgs, jo āda ātri saaug, veidojot citu sašaurinājumu.

Dažās reliģijās (jūdismā, islamā) ir paradums vīriešu priekšādiņas apgraizīt jau bērnībā un parasti to dara bez anestēzijas, turklāt dažās valstīs arī bez nopietnām zināšanām par higiēnu.

Parafimozes gadījumā, ja kaite nav ielaista, priekšādiņu iespējams novietot normālā stāvoklī. Par nelaimi, bieži notiek tā, ka pacients atnāk pie ārsta par vēlu (vīriešiem nepieciešams pāris dienu, lai sadūšotos...), un tad vienīgā ārstēšana ir apgraizīšana (cirkumcīzija).

Zināmas neērtības sagādā īsā saitīte starp urīnkanālu un priekšādiņu - tā neļauj normāli slīdēt priekšādiņai, pirmā dzimumakta laikā saitīte var ieplīst un asiņot. Tas ir līdzīgi kā nevainības zaudēšana. Ja vēlāk tas atkārtojas, nepieciešama ķirurģiska korekcija vietējā anestēzijā.

Impotence

Ārstēšana atkarīga no impotences cēloņiem.

Ja impotences cēlonis ir nepietiekama asinsrite asinsvadu slimības dēļ, tad vaina ne vienmēr meklējama asinsvados, kuri nodrošina asins pieplūdi briedumķermeņiem, - slimi praktiski ir visi asinsvadi (piem., ateroskleroze). Tādā gadījumā šo problēmu var atrisināt, dzimumloceklī ķirurģiski ievietojot protēzi (to klāsts ir ļoti dažāds). Protezēšana nav parasta operācija, tādēļ, pirms izšķirties par to, viss rūpīgi jāpārdomā, pacients jāizmeklē, lai izslēgtu pārējos impotences iemeslus, kurus var novērst ar daudz saudzīgākām metodēm.

Ja bojāts kāds konkrēts asinsvads, kurš piegādā asinis briedumķermeņiem, tad šo defektu var labot ķirurģiski, asinsvadu aizvietojot.

Ja asins apgāde nav bojāta, impotences cēlonis, iespējams, ir nervu darbības traucējumi. Briedumķermeņos var injicēt paverinu vai prostaglandīnu - šie preparāti izraisa briedumķermeņu gludās muskulatūras atslābumu un ļauj tajos ieplūst asinīm, tādā veidā panākot normālu erekciju. Pacients šos preparātus dzimumloceklī injicē sev pats vai uztic to darīt partnerim. Pēc injekcijas erekcija saglabājas 1 līdz 2 stundas. Jāuzmanās, lai medikamentus nepārdozētu. Ja erekcija turpinās vairāk nekā 6 stundas, tad jādod pretlīdzeklis, lai izvairītos no neatgriezeniska briedumķermeņu bojājuma.

Ja impotences cēlonis ir psiholoģisks, palīdzēt var seksologs vai psihologs. Arī šajā gadījumā iespējams izlīdzēties ar paverina vai prostaglandīnu injekcijām.

Tomēr labāk ir novērst impotences iemeslu, nevis ārstēt tā sekas.

Pēdējos gados parādījies jauns līdzeklis, kurš izraisa briedumķermeņu gludās muskulatūras atslābumu un ļauj tajā ieplūst asinīm, - tas ir sildenafils "Viagra". To ražo tablešu formā.

Jebkurš no iepriekš aprakstītajiem preparātiem lietojams, tikai saskaņojot ar ārstu un rūpīgi noskaidrojot to visas blakus parādības.

Dzimumlocekļa rētainā deformācija (Peironi slimība)

Tā kā šīs slimības cēloņi nav skaidri, nav arī noteiktas ārstēšanas. Parasti ārstēšana ar medikamentiem vai dažāda veida procedūras nedod vēlamo efektu.

Ir vairāku veidu operācijas, kuras zināmā mērā spēj palīdzēt, tomēr nelikvidē slimības iemeslu.

Rētaudu veidošanos var aizkavēt ar mazām radiācijas devām.

Dzimumlocekļa vēzis

Galvenais jebkura vēža ārstēšanas princips ir pēc iespējas ātrāk iznīcināt visas audzēja šūnas. Ja tas ir niecīgs, var aprobežoties ar tā izgriešanu, saglabājot dzimumlocekli.

Tā kā vīrieši diemžēl ir pārlieku kautrīgi, lai traucētu ārstu sakarā ar mazu čūliņu, ko ievērojuši uz dzimumlocekļa, tad lielā skaitā gadījumu mediķa palīdzību viņi meklē tikai tad, kad slimība jau izplatījusies daudz tālāk. Tad ārstēšana kļūst sarežģīta. Parasti penis ir jāamputē, nepieciešama staru terapija un cirkšņa limfmezglu izņemšana. Tāda ārstēšana ir kropļojoša un pacientam nereti sagādā ciešanas arī turpmākajā dzīvē.

Par laimi, dzimumlocekļa vēzis ir ārstējama slimība, ja vien to sāk savlaicīgi.