Magnētiskā rezonanse (MR)
Magnētiskā rezonanse ir radioloģijas nozare, kurā, atšķirībā no datortomogrāfijas, neizmanto rentgena starus, bet kombinē liela magnēta radītā lauka un radiofrekvenču viļņu iedarbību.
Protoni pacienta ķermenī reaģē uz magnētiskā lauka izmaiņām, kuras notiek viļņu ietekmē, kompjūters izanalizē rezultātus un tiek iegūti ķermeņa attēli.
Kā sagatavoties procedūrai:
Īpaša sagatavošanās nav nepieciešama. Jūs varat ēst un dzert kā parasti, ja jums nav jāizmeklē vēders vai iegurnis (šajos gadījumos vēlams neēst un nedzert 6 stundas pirms izmeklējuma). Jebkurā gadījumā jūs varat turpināt lietot medikamentus. Izmeklēšanas laikā nav pieļaujams apģērbs ar metāla detaļām, pacientam nedrīkst būt klāt metāla priekšmeti, vēlams nelietot acu kosmētiku.
Ko darīt, ja ir klaustrofobija (bailes atrasties noslēgtā telpā)?
Tas atkarīgs no tā, cik maza telpa liek jums justies neomulīgi. Jebkurā gadījumā ir jāmeklē kopīgs risinājums. Lūdzu, informējiet medicīnisko personālu par jebkuriem metāliskiem objektiem jūsu ķermenī (piem., protēzes, asinsvadu klipši, kardiostimulatori u.c.)
Ko sagaidīt izmeklējuma laikā:
Izmeklējums ir nesāpīgs.
Magnētiskās rezonanses aparāts sastāv no liela magnēta un speciāla galda. Radiologa asistents jūs uzaicinās nogulties uz galda un tad pavirzīs galdu tā, lai jūsu ķermeņa apskates vieta būtu tieši iekārtas (caurules) vidū. Caurule paliks atvērta, jūs netiksit ieslēgts.
Izmeklējuma laikā dzirdēsiet skaļu, klaudzošu skaņu virkni. Jums jāpaliek mierīgam, jo šajā laikā tiks veidoti attēli. Ja skaļie trokšņi jūs traucē, varat uzlikt austiņas. Nepieciešamības gadījumā elkoņa vēnā var tikt ievadīta speciāla kontrastviela.
Cik ilgi turpinās izmeklējums?
Iespējamie riski:
Lūdzu, informējiet medicīnisko personālu par jebkuriem metāliskiem objektiem jūsu ķermenī (piem., protēzes, asinsvadu klipši, kardiostimulatori u.c.)