Izmeklējumu veidi uroloģijā

Vēdera orgānu ultrasonogrāfija (abdominālā ultrasonogrāfija)

Vēdera orgānu ultrasonogrāfijas laikā ir iespējams izmeklēt aknas, žultspūsli un lielos žultsvadus, nieres, liesu un aizkuņģa dziedzeri. Tāpat var apskatīt arī urīnpūsli, ja tas nav iztukšots, vēdera lielos asinsvadus (vēdera aortu un dobo vēnu), dažos gadījumos arī atrast palielinātus limfmezglus.

Vēdera asinsvadus (arī citus) var izmeklēt arī specializētā veidā- ar krāsu dopplera iekārtas palīdzību. Aparatūra kodētā veidā (ar krāsu palīdzību) reģistrē asiņu plūsmas virzienu un ātrumu asinsvados un ļauj izdarīt dažādus mērījumus, pēc kuriem var spriest par slimību izraisītām izmaiņām asinsvados un to funkcionālo stāvokli. Tādu izmeklējumu iespēja ir tikai jaunākās paaudzes ultrasonogrāfijas aparātiem.

Kas notiks izmeklējuma laikā?

Jums vajadzēs apgulties uz muguras uz kušetes un atbrīvot vēderu no drēbēm. Uz ādas tiks uzziesta speciāla ūdenī šķīstoša želeja. Tā palīdzēs panākt pilnīgu kontaktu ar ādu un atvieglos ultraskaņas viļņu nokļūšanu audos. Detektoru, kas ir apmēram mikrofona lieluma instruments, lēni virzīs pa vēdera ādu. Ārsts vairākkārt lūgs jūs dziļi ievilkt elpu un uz brīdi aizturēt. Varbūt jums vajadzēs mainīt ķermeņa stāvokli, pagriezties uz sāniem, vēdera vai piecelties.

Kā jāsagatavojas šim izmeklējumam?

Lūdzu, neēdiet un nedzeriet neko, izņemot ūdeni, 6-8 stundas pirms izmeklējuma.

Drīkstat lietot ikdienā nepieciešamos medikamentus, norijot tos kopā ar ūdeni. Ja jums ir diabēts, lūdzu, konsultējieties ar savu ārstu.

Ja vajag izmeklēt urīnpūsli, apmēram 1 stundu pirms izmeklējuma jāizdzer 4-5 glāzes šķidruma. Līdz izmeklējumam urīnpūsli nedrīkst iztukšot.

Cik ilgs ir izmeklējums?

Apmēram 20 minūtes.

Vai tas ir sāpīgi?

Izmeklējums ir nesāpīgs.

 

Informāciju sagatavojusi DR. ARTA STRAZDIŅA (Latvijas Onkoloģijas centrs)