Neonkoloģiskās slimības

Nieres cistas

Slimība norise

Nieru cistas ir apaļi maisiņi, kas ir pildīti ar šķidrumu, un tie atrodas uz nierēm vai nieru parenhīmā. Nieru cistas pārsvarā ir labdabīgas un neietekmē cilvēka veselību. Ļoti reti nieru cistas  var būt ļaundabīgas vai samazināt nieru funkciju.
Ļaundabīgas nieru cistas ir neregulāras formas, vairākām kamerām vai apasiņotiem veidojumiem iekšpusē.
Policististiskā nieru slimība ir ģimenē pārmantota slimība, kuras rezultātā nierēs ir ļoti daudz cistu. Slimības gadījumā samazinās nieru funkcija.

 

Simptomi

Slimības izpausmes var būt trulas sāpes sānā, ja cista ir liela, un ir traucēta urīna attece, kā arī var būt drudzis un sāpes vēdera augšdaļā.
Slimības simptomu gadījumā griezieties pēc palīdzības pie sava ģimenes ārsta vai urologa.

 

Slimības cēloņi

Slimības cēlonis nav noskaidrots.

Diagnostika

Vienkāršas nieru cistas nosaka ar vizuālās diagnostikas metodēm –ar nieru datortomogrāfiju vai magnētisko rezonansi. Attēldiagnostikas metodes precīzi attēlo cistas nierēs un ļauj atšķirt labdabīgās nieres cistas no ļaundabīgajām.

Vēdera dobuma ultrasonogrāfijas izmeklējumā blakus atradne bieži vien ir nieres cistas. Ar šo metodi veic nieres cistas novērošanu un kontroli.

Ārstēšana

Ārstēšana nav nepieciešama labdabīgām, vienkāršām cistām, ja nav simptomu. Ja dinamikā nieres cista strauji palielinās izmērā vai izpaužas kaut kādi simptomi, ir jāveic nieres ķirurģiska ārstēšana

Var veikt cistas punkciju caur ādu ultrosonoskopijas kontrolē vai ķirurģisku nieres cistas izņemšanu.