Izmeklējumu veidi uroloģijā

Angiogrāfija

Angiogrāfija ir speciāla radioloģiska procedūra, kuru izdara, lai iegūtu asinsvadu uzņēmumus (angiogrammas). Parasti šim nolūkam cirkšņa artērijā vai vēnā ievada katetru, kas ir maza lokana, caurulīte. Radiologs to virza uz vietu, kura jāizmeklē, vienlaicīgi kontrolējot katetra stāvokli monitorā. Kad katetrs sasniedzis vajadzīgo vietu, caur to tiek injicēta kontrastviela (speciāla rtg-starus aizturoša viela), kas iezīmē visus asinsvadus. Tas ļauj novērtēt asinsvadu stāvokli un atrast ar dažādām slimībām saistītās novirzes.

Kas notiks izmeklējuma laikā?

Jūs ietērps speciālā tērpā. Jums nav nepieciešams izņemt zobu protēzes vai dzirdes aparātu. Procedūras sākumā jums tiks izmērīts asinsspiediens un noteikts sirdsdarbības ritms. Ik pa laikam jums izmērīs pulsu pēdās. Pirms pārbaudes cirksnis tiks atbrīvots no apmatojuma un dezinficēts ar speciālu līdzekli, tad jūs apklās ar steriliem palagiem. Procedūras laikā jums jātur abas rokas zem tiem.

Sākot procedūru, cirksni apstrādās ar anestēzijas līdzekli, lai jūs nesajustu sāpes. Vienīgi spiediena sajūta norādīs, ka ārsts strādā. Lai jūs justos komfortabli, medmāsa injicēs atslābinošu līdzekli. Pēc tam asinsvadā tiks ievadīta rentgenkontrastviela. Tajā brīdī jūs varat sajust karstuma vilni, kas ir normāla parādība un parasti pāriet pāris minūtēs. Kamēr tiks izdarīti rtg-uzņēmumi, jums laiku pa laikam palūgs aizturēt elpu. Tiklīdz nepieciešamie uzņēmumi būs iegūti, ārsts katetru izņems un lai netecētu asinis, dūriena vietai uz 10-20 minūtēm uzliks nelielu slogu (šuves nav nepieciešamas). Nobeigumā dūriena vietai uzliks plāksteri.

Kas notiks pēc procedūras?

6-8 stundas pēc angiogrāfijas jums jāatpūšas gultā, cenšoties nekustināt kāju. Tas novērsīs asiņošanu. Ja jums nepieciešams pagriezties, palūdziet medmāsas palīdzību. Pēc procedūras jūs jutīsiet slāpes un būs nepieciešams daudz biežāk urinēt. Medmāsa jūs bieži pārbaudīs, sekojot vitālām funkcijām un dūriena vietai.

Ja sajūtat siltu, plūstošu sajūtu cirksnī, nekavējoties izsauciet medmāsu!

Informāciju sagatavojusi DR. ARTA STRAZDIŅA (Latvijas Onkoloģijas centrs)