Izmeklējumu veidi uroloģijā

Intravenozā urogrāfija

Tas ir speciāls rtg-izmeklējums nierēm un citām urīnizvadsistēmas daļām, t.i., urīnvadiem un urīnpūslim. Pilns šī izmeklējuma nosaukums ir intravenoza ekskretora urogrāfija.

Kā jāsagatavojas šim izmeklējumam?

Lai rentgenuzņēmumos varētu labi saskatīt nieres, nepieciešams "iztīrīt" zarnas. Šim nolūkam būtu jāievēro daži nosacījumi.

  • Iepriekšējā dienā pirms izmeklējuma jāēd tikai vieglas pusdienas un vakariņas, bet ne vēlāk kā plkst. 20. Tādas maltītes piemērs varētu būt: buljons, liesa vārīta vistas vai tītara gaļa, kartupeļu biezenis. Neēdiet rupju vai smagu barību.
  • Savā aptiekā iegādājieties medicīnas preparātu ar nosaukumu "kuru pateiks jūsu ārsts",- tas domāts zarnu attīrīšanai. Preparāts jāizšķīdina 1l vārīta ūdens un iepriekšējā dienā jāizdzer stundas laikā, bet ne vēlāk kā līdz pusdienlaikam.
  • Tad dzeriet tik daudz šķidruma, cik spējat, vislabāk ūdeni, ķimeņu un piparmētru tēju. Var dzert arī tēju un kafiju bez piena vai krējuma.
  • Pēc plkst. 20 nelietojiet uzturā neko citu kā šķidrumus . Izmeklējuma dienā drīkst tikai dzert, arī to vajadzētu pārtraukt 3 stundas pirms izmeklējuma.
  • Ja jums ir smaga alerģija vai astma, par to jābrīdina ārstējošais ārsts; iespējams, pirms izmeklējuma jums būs nepieciešama medikamentoza sagatavošana.

Noteikti jāatceras!

  • Gadījumā, ja tajā pašā dienā jums ir ieteikts vēl kāds cits izmeklējums, jānoskaidro, vai tas saistīts ar kādiem diētas ierobežojumiem un, ja tādi eksistē, jāsaskaņo izmeklējumu plāns ar ārstējošo ārstu.
  • Ja gadījumā jums ir bijušas alerģiskas reakcijas uz pārtikas produktiem vai medikamentiem, par to pirms izmeklējuma noteikti jābrīdina radiologs un rentgenlaborants.
  • Ja jums ikdienā jālieto kādas zāles, varat tās lietot arī izmeklējuma dienā, norijot ar ūdeni.
  • Ja jums ir diabēts un jūs lietojat insulīnu vai kādas citas zāles cukura līmeņa korekcijai, lūdzu apmeklējiet savu ārstu, lai noregulētu preparāta devu uz laiku, kamēr neēdīsit.

Kas vēl jums jāzina par šo izmeklējumu?

Ja jums ir astma vai bijušas alerģiskas reakcijas uz pārtikas produktiem vai medikamentiem, lūdzu, brīdiniet par to personas, kas izdarīs jums šo izmeklējumu.

Tāpat brīdiniet viņus par jebkurām reakcijām, kuras jums bijušas pēc rentgenkontrastvielu lietošanas iepriekšējo izmeklējumu laikā. Pastāstiet par to pat tad, ja domājiet, ka tam jābūt rakstītam jūsu slimības vēsturē vai nosūtījumā. Tas jādara jūsu drošības labā. Šī izmeklējuma laikā jums vēnā ievadīs kontrastvielu, un cilvēkiem, kam ir jebkādas alerģiskas reakcijas, var būt alerģija arī uz kontrastvielu.

Kas notiks šī izmeklējuma laikā?

Vispirms tiks izdarīts nieru-urīnpūšļa pārskata uzņēmums, lai noskaidrotu, vai zarnas ir pietiekami "iztīrītas". Ja zarnās būs daudz satura vai gāzu, kas pārklās nieres, izmeklējumu iespējams, vajadzēs atlikt uz citu dienu.

Ja zarnu saturs netraucēs izvērtēt uzņēmumus, jums tiks ievadīta rentgenkontrastviela vēnā (parasti elkoņa vēnā). Šī viela, izdaloties caur nierēm, rentgenuzņēmumos padarīs redzamas nieres, urīnvadus un urīnpūsli un būs iespējams novērtēt, kā strādā jūsu nieres un vai nav kādas lieluma, formas, novietojuma vai struktūras novirzes. Tāpat būs iespējams izvērtēt arī urīnvadus un urīnpūsli.

Pēc kontrastvielas injekcijas tiks izdarīti vairāki rtg-uzņēmumi, kuru laikā jums uz īsu brīdi būs jāaiztur elpošana.

Vai tas ir sāpīgi?

Izmeklējums nav sāpīgs, tomēr daži cilvēki injekcijas laikā var just vieglu karstuma sajūtu vai drebuļus, kas parasti ātri pāriet. Daži pacienti jūt mutē "metāla" garšu. Ja jsajūtat elpas trūkumu vai jums paliek slikti, lūdzu, nekavējoties dariet to zināmu personām, kas ir ap jums.

Cik daudz laika nepieciešams izmeklējumam?

Tas ilgs apmēram 1 stundu. Gadījumos, kad būs nepieciešami papildu uzņēmumi, izmeklējums būs ilgāks.

 
Informāciju sagatavojusi DR. ARTA STRAZDIŅA (Latvijas Onkoloģijas centrs)