Izmeklējumu veidi uroloģijā

Rentgenogrāfija


Rentgenogrāfija pēc pielovezikāla
stenta intubācijas

Agrāk pārskata rentgenogrammu varēja uzskatīt par izmeklēšanas stūrakmeni. Pašlaik šo vietu ieņem ultrasonogrāfija, taču urīnceļu pārskata rentgenogramma ir nozīmīga vairāku slimību diagnostikā. Rentgenstaru uzņēmumus var būt pastāvīgs izmeklējums, kā, piemēram, plaušu vai kaulu uzņēmumi, vai papildinājums citām radioloģiskās diagnostikas metodēm. Viens no biežāk lietotiem rtg-uzņēmumu veidiem uroloģijā ir nieru-urīnpūšļa pārskata rentgenogrammas uzņēmums, kas parasti tiek izdarīts, ja ir aizdomas par akmeņiem nierēs vai urīnizvadceļos. Tādā uzņēmumā iespējams saskatīt akmens ēnu, kas satur kalcija sāļus (t.s. rtg-pozitīvais akmens). Ja akmens nav kaļķots, to uzņēmumā ieraudzīt nevar. Pēc pārskata rtg-uzņēmuma var spriest arī par nieru lielumu un novietojumu. 

Medicīniskās indikācijas rentgenogrāfijas izmantošanai uroloģijā:

 1. Veic pirms kontrasta ievadīšanas.
 2. Lai izvērtētu kontrasta vielas atlikumu no iepriekš veiktā kontrastvielas izmeklējuma.
 3. Pirms un pēc nierakmeņu slimības ārstēšanas novērtē konkrementa izmērus un lokalizāciju.
 4. Lai novērtētu ievietotā stenta vai drenas atrašanās lokalizāciju.

 5. Kā papildus izmeklējums trulu penetrējošu urīnceļu traumu gadījumā.  
   

Riski rentgenogrāfijas izmantošanai:

 1. Rentgena starojums negatīvā ietekme - 

Kā sagatavoties pirms izmeklējuma:

 1. Pirms procedūras vēlams neēst.
 2. Šķidrumus un medikamentus var lietot kā parasti.
   

Ko sagaidīt izmeklējuma laikā:

 1. Izmeklējumu veic ārsta-radiologa asistents.
 2. Izmeklējums kopumā aizņem vien pāris minutes, ja vien nerodas blakus apstākļi, kas varētu paredzēt ilgāku izmeklējuma laiku.
 3. Ienākot rentgena diagnostikas telpā pacientam var lūgt atkailināt ķermeņa zonu kuru paredzēts izmeklēt.
 4. Var nākties veikt atkārtotus rentgena uzņēmumus, lai iegūtu labāko iespējamo renrentgenogrammas vizualizāciju.

Izmeklējuma rezultāts:

Izmeklējuma rezultāts ir rentgena pārskata attēls, kas būs pieejams ārstējošam ārstam. Rentgena pārskatu apraksts un dod savu slēdzienu ārsts radiologs. Attiecīgi apraksts ar slēdzienu var nebūt pieejams uzreiz.

Kvalitatīvi veikta pārskata rentgenogramma ietver visu urīnceļu sistēmu, ieskaitot nieru augšējos polus un simfīzes (kaunumkaula) apakšējo malu. Jānovērtē nieru ēnas, kas ļauj precizēt nieru lokalizāciju, kontūras un formu. M. Psoas major ēnai jābūt labi diferencējamai. Kontūras pavājināšanās liecina par patoloģisku procesu retroperitoneālajā telpā. Papildus ēnu klātbūtne ir rūpīgi jāizvērtē. Aizēnojums ir jāuzskata par iespējamu patoloģiju. Urīnceļu akmeņiem bieži vien līdzīgi ir žultsakmeņi, pārkaļķojušies limfmezgli, flebolīti iegurnī, svešķermeņi zarnu traktā, kalcinēti dzemdes miomatozi mezgli. Šo jautājumu palīdz precizēt citu izmeklējuma veidi kā piemēram ultrasonogrāfija.