Izmeklējumu veidi uroloģijā

Datortomogrāfija (kompjūtertomogrāfija)

Datortomogrāfija (DT; CT-computed tomography) ir radioloģiska izmeklēšanas metode, kurā apvienota rentgenstaru un datortehnoloģijas izmantošana.
Pacienta ķermeņa attēlus iegūst, raidot uz to rentgenstaru kūļus no dažādiem virzieniem. Informācija digitālā veidā tiek pārveidota, kā rezultātā veidojas 2 un arī 3 dimensiju attēli, kuros iespējams detalizēti novērtēt pacienta audus un orgānus.
 
Kopš tā laika, kad Haunsfields ar šo metodi iepazīstināja, datortomogrāfija ir ieņēmusi nozīmīgu vietu starp staru diagnostikas metodēm. DT sfēra uroloģijā ir nieru, virsnieru, retroperitoneālās telpas, urīnpūšļa vizualizācija. DT priekšrocība ir spēja izdarīt un projicēt griezumu cauri visam ķermenim mūs interesējošā plaknē un novērtēt interesējošo orgānu blakus struktūru kontekstā.
 
Audu blīvuma atšķirības tiek reģistrētas un mērītas Haunsfīlda vienībās. Izmeklējumu var veikt ar un bez kontrastvielas ievadīšanas vēnā.
 

Kā sagatavoties izmeklējumam:

Pirms procedūras vēlams neēst. Šķidrumus un medikamentus var lietot kā parasti.
 

Ko sagaidīt izmeklējuma laikā:

Izmeklējums ir nesāpīgs. Datortomogrāfijas izmeklējumu veic radiologa asistents. Datortomogrāfs sastāv no lielas iekārtas ar plašu atveri centrā un izmeklējuma galda. Pacients noguļas uz galda un lēni tiek iebīdīts iepriekš minētajā atverē, kur tiek izdarīti vairāki uzņēmumi. Izmeklējuma laikā caur mikrafonu saigaidāmi vairāki norādījumi no izmeklējuma veicēja, kurš atrodas blakus telpā, tie jāizpilda kā prasīti.
Vajadzības gadījumā vēnā var tikt ievadīta kontrastviela.

 

Iespējamie riski:

Atsevišķos gadījumos būtiska nozīme ir kontrastvielas ievadīšanai, lai sasniegtu labākos izmeklējuma rezultātus, tomēr atsevišķās situācijās tas nav iespējams, piemēram, ja pacientam ir alerģija pret kontrastvielu vai arī ja iepriekš veiktās asins analīzēs ir norāde par sliktiem nieru darbības rādītājiem. Datortomogrāfijas izmeklējumam parasti vērtē kreatenīna bioķīmijas asins analīzēs.

Ja pacientam iepriekš ir bijusi alerģiska reakcija uz pārtikas produktiem, jebkuriem medikamentiem, bet it sevišķi rentgena-kontrastvielu, nepieciešams, brīdināt par to ārstu un medicīnisko personālu, kas veic izmeklējumu.

Rezultāts: 

Datortomogrāfijas izmeklējumu apraksta un slēdzienu dod ārsts radiologs-diagnosts. Attiecīgi apraksts ar slēdzienu var nebūt pieejams uzreiz.