Šodien Eiropas urologu asociācijas rekomendācija nosaka, ka vīrietim priekšdziedzera vēža agrīna diagnostika balstās uz individualizēta riska noteikšanu. Tas nozīmē, ka pirmo PSA analīzi iesaka noteikt 40 gadu vecumā, tālāko diagnostisko stratēģiju nosaka urologs atkarībā no sākotnējās atbildes rezultāta. Interesanta un neviennozīmīga ir šīs analīzes atklāšanas vēsture.
Linards Rēdmanis: «Seksuālā aktivitāte prasa gan emocionālo līdzsvaru un stabilitāti, gan fizisku spēku. Ja vīrietis darbā fiziski un garīgi izdeg, tas var būt viens no problēmas iemesliem. Nepilnvērtīgs miegs, pārāk garas darba stundas iet rokrokā ar neveselīgu uzturu, kas var veicināt aterosklerozi un pasliktināt asinsvadu stāvokli ne tikai sirdī un koronārajos asinsvados, bet arī dzimumlocekļa asinsvados. Arī neārstēts asinsspiediens var būt erektīlās disfunkcijas iemesls.»
Katru gadu Latvijā tiek atklāts apmēram astoņsimt jaunu priekšdziedzera jeb prostatas vēža gadījumu. Vai šo saslimšanu ietekmē uzturs? Kas būtu jāēd un no kā vajadzētu atteikties vīrietim, lai mazinātu risku iedzīvoties šajā kaitē?
Prostatas vēzis ir viens no izplatītākajiem ļaundabīgiem audzējiem vīriešiem. Pēdējos gados Latvijā PV vīriešiem ir izvirzījies otrajā vietā aiz plaušu vēža. ASV un dažās Ziemeļrietumeiropas valstīs, piemēram, Zviedrijā tas ieņem pirmo vietu no visiem audzējiem, apsteidzot plaušu vēzi. [1] Neskatoties uz daudziem pētījumiem, prostatas vēža etioloģija vēl joprojām nav skaidra.
Saruna ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas klīnikas vadītāju, RSU asociēto profesoru Vilni Lietuvieti par vīrišķīgu attieksmi pret priekšdziedzera vēzi, to, ko smēķēšana nodara urīnpūslim un pilnvērtīgu dzīvi pēc vēža ārstēšanas.